WPML_EXPORT - en to sv translation catalogue (1236 entries)

en:  %s translation
sv:  %s översättning

en:  - (needs update)
sv: - (behöver uppdateras)

en:  Read more about the %s.
sv:  Läs mer om %s.

en:  and
sv: och

en:  elements
sv: element

en: %1$s (current locale: %2$s) - suggested locale(s): %3$s
sv: %1$s (aktuell lats: %2$s) - föreslagen plats: %3$s

en: %1$s Translation
sv: %1$s översättning

en: %1$s is not translated. %2$sClick here to make this post type translatable.%3$s
sv: %1$s är inte översatt. %2$sKlicka här för att göra denna inläggstyp översättningsbar.%3$s

en: %1$s is translated via WPML. %2$sClick here to change translation options.%3$s
sv: %1$s översätts via WPML. %2$sKlicka här för att ändra översättningsalternativ.%3$s

en: %1$s terms (in original language)
sv: %1$s termer (på originalspråk)

en: %1$sWarning:%2$s You are trying to add a translation using the Fusion Builder Live editor but your site is configured to use the WPML Translation Editor.
sv: %1$sVarning:%2$s Du försöker lägga till en översättning med redigeraren Fusion Builder Live, men webbplatsen är konfigurerad att använda WPML Translation Editor.

en: %1s cannot receive feedback about the translation automatically. Please log-in to %1s website and report these issues manually.
sv: %1s kan inte automatiskt ta emot feedback om översättningen. Logga in på webbplatsen %1s och rapportera dessa problem manuellt.

en: %d feedback was permanently deleted.
sv: %d feedback togs bort permanent.

en: %d feedback was restored.
sv: %d feedback återställdes.

en: %d feedback was trashed.
sv: %d feedback kastades.

en: %d feedback was updated.
sv: %d feedback uppdaterades.

en: %d feedback were permanently deleted.
sv: %d feedback togs bort permanent.

en: %d feedback were restored.
sv: %d feedback återställdes.

en: %d feedback were trashed.
sv: %d feedback kastades.

en: %d feedback were updated.
sv: %d feedback uppdaterades.

en: %d items remaining...
sv: %d objekt återstår...

en: %s are currently hidden to visitors.
sv: %s döljs just nu för besökare.

en: %s is currently hidden to visitors.
sv: %s döljs just nu för besökare.

en: %s is defined in your theme. The language switcher can only be customized using the theme's CSS.
sv: %s definieras i ditt tema. Språkväxlaren kan bara anpassas med temats CSS.

en: %s item
sv: %s objekt

en: %s items
sv: %s objekt

en: %s orphan comments found.
sv: %s lösa kommentarer hittades.

en: (No title for this post yet)
sv: (Ingen titel på denna post än)

en: (allowed: %s)
sv: (tillåtna: %s)

en: * Remember, your login name for %1$s is %2$s. If you need help with your password, use the password reset in the login page.
sv: * Kom ihåg att ditt inloggningsnamn för %1$s är %2$s. Om du behöver hjälp med ditt lösenord klickar du på lösenordsåterställning på inloggningssidan.

en: * The clean task may take several minutes to complete.
sv: * Rensningen kan ta flera minuter att slutföra.

en: * Your theme has a %s file, which sets the default values for WPML.
sv: * Ditt tema har en %s-fil, vilket ställer in standardvärdena för WPML.

en: -- Please select --
sv: -- Välj --

en: --None--
sv: --Ingen--

en: --select--
sv: --Välj--

en: 1. Translate these strings:
sv: 1. Översätt dessa strängar:

[ctx: 1/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: You are updating a duplicate post.
sv: Du uppdaterar ett duplicerat inlägg.

en: 2. When you're done translating, return here and run the menu synchronization again. This will use the strings that you translated to update the menus.
sv: 2. När översättningen är klar, återvänd hit och kör menysynkroniseringen igen. Detta gör att de strängar du har översatt kommer att användas i menyerna.

[ctx: 2/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: To not lose your changes, WPML will set this post to be translated independently.
sv: För att inte förlora dina ändringar kommer WPML att ställa in detta inlägg att översättas separat.

en: <i>%s</i> integration
sv: <i>%s</i> integrering

en: <p>Some taxonomy terms are out of sync between languages. This means that content in some languages will not have the correct tags or categories.</p>\n\t\t\t <p>In order to synchronize the taxonomies, you need to go over each of them from the following list and click the "Update taxonomy hierarchy" button.</p>
sv: <p>Vissa taxonomitermer är osynkade mellan språk. Detta innebär att innehåll på vissa språk inte kommer att ha rätt taggar eller kategorier.</p>\n\t\t\t <p>För att synkronisera taxonomierna måste du gå genom var och en av dem från följande lista och klicka på knappen "Uppdatera taxonomihierarki".</p>

en: <strong>WPML notice:</strong> Upgrades to this version are only supported from versions %1$s and above. To upgrade from version %2$s, first, download <a%3$s>2.0.4</a>, do the DB upgrade and then go to this version.
sv: <strong>WPML-meddelande:</strong> Uppgraderingar av denna version stöds bara från version %1$s och senare. För att uppgradera från version %2$s, ladda först ned <a%3$s>2.0.4</a>, utför DB-uppgraderingen och gå sedan till denna version.

en: A PHP extension stopped the file upload. PHP does not provide a way to ascertain which extension caused the file upload to stop; examining the list of loaded extensions with phpinfo() may help.
sv: Ett PHP-tillägg stoppade filuppladdningen. PHP har ingen funktion för att avgöra vilket tillägg som gjorde att filuppladdningen stoppades. Du kan få hjälp genom att granska listan över laddade tillägg med hjälp av phpinfo().

en: A different domain per language
sv: En enskild domän för varje språk

en: A memory limit of at least %s is required.
sv: En minnesgräns på minst %s krävs.

en: A memory limit of at least 128MB is required.
sv: En minnesgräns på minst 128 MB krävs.

en: A page
sv: En sida

en: AJAX Error:
sv: AJAX-fel:

en: Above post
sv: Ovanför inlägg

en: Accordion Item Content
sv: Accordion-objektinnehåll

en: Accordion Item Label
sv: Accordion-objektetikett

en: Accordion: Content
sv: Accordion: Innehåll

en: Accordion: Title
sv: Accordion: Titel

en: Accordion: content
sv: Accordion: innehåll

en: Accordion: header content
sv: Accordion: rubrikinnehåll

en: Activate
sv: Aktivera

en: Activated
sv: Aktiverad

en: Activating...
sv: Aktiverar...

en: Active
sv: Aktiv

en: Add %s
sv: Lägg till %s

en: Add / Remove languages
sv: Lägg till / ta bort språk

en: Add Language
sv: Lägg till språk

en: Add a comma-separated list of URL arguments that you want WPML to pass when switching languages.
sv: Lägg till en kommaseparerad lista med URL-argument som du vill att WPML ska släppa genom när man växlar språk.

en: Add a language switcher
sv: Lägg till en språkväxlare

en: Add a new language switcher to a menu
sv: Lägg till en ny språkväxlare till menyn

en: Add a new language switcher to a widget area
sv: Lägg till en ny språkväxlare till ett widgetområde

en: Add a note to the administrator
sv: Lägg till ett meddelande till administratören

en: Add a note to the translator
sv: Lägg till ett meddelande till översättaren

en: Add menu translation:  %s
sv: Lägg till menyöversättning:  %s

en: Add new Translation Priority
sv: Lägg till ny översättningsprioritering

en: Add the following line:
sv: Lägg till följande rad:

en: Add translation
sv: Lägg till översättning

en: Add translation to %s
sv: Lägg till översättning till %s

en: Adding language failed.
sv: Språk lades ej till.

en: Adding translation for: %s.
sv: Lägger till översättning för: %s.

en: Additional CSS
sv: Ytterligare CSS

en: Adds language information to posts and taxonomies that are missing this information.
sv: Lägger till språkinformation till poster och taxonomier som saknar denna information.

en: Adjust IDs for multilingual functionality
sv: Justera ID för flerspråksfunktionalitet

en: Admin language
sv: Admin-språk

en: Admin replied
sv: Admin svarade

en: Administrator for %s
sv: Administratör för %s

en: Advanced settings
sv: Avancerade inställningar

en: Affected Taxonomies
sv: Berörda taxonomier

en: Alert Content
sv: Varningsinnehåll

en: Alert description
sv: Aviseringsbeskrivning

en: Alert title
sv: Aviseringstitel

en: All
sv: Alla

en: All Gallery Label
sv: Alla galleri-etiketter

en: All Languages
sv: Alla språk

en: All Translation Priorities
sv: Alla översättningsprioriteringar

en: All categories and tags will be translated if possible.
sv: Alla kategorier och taggar kommer att översättas om möjligt.

en: All language switchers in your site are affected by the settings in this section.
sv: Alla språkväxlare på din webbplats påverkas av inställningarna i den här delen.

en: All languages
sv: Alla språk

en: All languages are currently displayed.
sv: Alla språk visas just nu.

en: All languages are currently displayed. Choose what to do when site languages are hidden.
sv: Alla språk visas just nu. Välj vad som händer när språk döljs.

en: All term names updated
sv: Alla term-namn har uppdaterats

en: All translation data will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
sv: Alla översättningar kommer att gå förlorade om du återställer data för WMPL. De kan ej återskapas senare.

en: Allow translating the login and registration pages
sv: Tillåt översättning av inloggnings- och registreringssidor

en: Allows linking existing translations after changing custom posts definition (name)
sv: Tillåter länkning av befintlig översättning efter att anpassade posters definition (namn) har ändrats

en: Allows linking existing translations after changing custom taxonomies definition (name)
sv: Tillåter länkning av befintlig översättning efter att anpassade taxonomiers definition (namn) har ändrats

en: Always ask for feedback (no time limit for feedback)
sv: Be alltid om feedback (ingen tidsgräns för feedback)

en: Always redirect visitors based on browser language (redirect to home page if translations are missing)
sv: Dirigera alltid om besökare efter webbläsarens språk (dirigera om till hemsidan om översättning saknas)

en: An attempt to open the URL specified as a root page failed with the following error:
sv: Det gick inte att öppna det URL som angivits som rotsida p.g.a. följande fel:

en: An email has been sent to %s to report the issue. Please check your email for a feedback from their part.
sv: Ett e-postmeddelande har skickats till %s för at rapportera problemet. Kolla din e-post efter feedback från deras håll.

en: Anchor text: primary content
sv: Ankartext: primärt innehåll

en: Anchor text: secondary content
sv: Ankartext: sekundärt innehåll

en: Animated Headline: After text
sv: Animerad rubrik: efter text

en: Animated Headline: Before text
sv: Animerad rubrik: före text

en: Animated Headline: Highlighted text
sv: Animerad rubrik: markerad text

en: Animated Headline: Link URL
sv: Animerad rubrik: Länk-URL

en: Animated Headline: Rotating text
sv: Animerad rubrik: roterande text

en: Apply
sv: Använd

en: Apply to all users
sv: Tillämpa på alla användare

en: Approved
sv: Godkänd

en: Archive Button URL
sv: URL för arkiveringsknapp

en: Archive Text
sv: Arkivera text

en: Are you sure you want to delete this language?%sALL the data associated with this language will be ERASED!
sv: Är du säker på att du vill ta bort det här språket?%sALLA data kopplade till det här språket kommer att RADERAS!

en: Are you sure you want to reset all translation and language data? This operation cannot be reversed!
sv: Är du säker på att du vill återställa alla översättnings- och språkdata? Denna åtgärd kan inte ångras!

en: Are you sure you want to reset to the default settings?
sv: Är du säker på att du vill återgå till standardinställningarna?

en: As early as possible
sv: Så tidigt som möjligt

en: Ask for feedback about translated content that was %1$s in the last %2$s %3$s
sv: Be om feedback om översatt material som var %1$s i senaste %2$s %3$s

en: Assign
sv: Tilldela

en: Assign translation status to duplicated content
sv: Tilldela översättningsstatus till duplicerat innehåll.

en: At your service
sv: Till din tjänst

en: Audio: embed code
sv: Ljud: inbäddad kod

en: Author Bio
sv: Författarens biografi

en: Author Link
sv: Författarlänk

en: Author Name
sv: Författarens namn

en: Auto sign-in and sign-out users from all domains
sv: Logga automatiskt in och ut användare från alla domäner

en: Auto-generated title. Click to edit.
sv: Auto-genererad titel. Klicka för att redigera.

en: Automatically clear the cache when strings are translated
sv: Rensa automatiskt cache när strängar översätts.

en: Automatically load the theme's .mo file using 'load_textdomain'
sv: Läs automatiskt in temats .mo-fil med 'load_textdomain'

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Average rating - %s
sv: Genomsnittsbetyg - %s

en: Back
sv: Tillbaka

en: Back to languages
sv: Tillbaka till språk

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Backwards compatibility
sv: Bakåtkompatibilitet

en: Because encryption is not supported on your host, the data will only have a basic encoding with the bse64 algorithm.
sv: Eftersom kryptering inte stöds på din värd kommer endast standardkryptering med algoritmen bse64 att användas för data.

en: Because too many %1$s were found, only the first %2$s results are listed. You can refine the results using the Search field below.
sv: Eftersom för många %1$s hittades visas endast de första %2$s resultaten. Du kan förfina resultatet genom att använda sökfältet nedan.

en: Before you can start sending content to translation, you need to complete a short setup.
sv: Innan du kan börja skicka innehåll för översättning måste du göra några inställningar.

en: Below post
sv: Nedanför inlägg

en: Blockquote: Content
sv: Blockcitat: Innehåll

en: Blockquote: Tweet button label
sv: Blockcitat: Tweet-knapptext

en: Blog posts from the site's default language, or translations when they exist
sv: Blogginlägg från din webbplats standardspråk eller översättningar när de finns

en: Blue
sv: Blå

en: Border
sv: Ram

en: Breadcrumbs: home label text
sv: Navigeringssökvägar: text på startetikett

en: Browser language redirect
sv: Omdirigering efter webbläsarspråk

en: Browser language redirect may affect your site's indexing
sv: Omdirigering efter webbläsarspråk kan påverka indexeringen på din plats

en: Bulk Actions
sv: Massåtgärd

en: Button
sv: Knapp

en: Button: Link
sv: Knapp: länk

en: Button: Link URL
sv: Knapp: Länk-URL

en: Button: Text
sv: Knapp: text

en: Call to Action: Button link
sv: Call to Action: Knapplänk

en: Call to Action: Button text
sv: Call to Action: Knapptext

en: Call to Action: Heading
sv: Call to Action: Rubrik

en: Call to action: button
sv: Uppmaning till handling: knapp

en: Call to action: description
sv: Uppmaning till handling: beskrivning

en: Call to action: link
sv: Uppmaning till handling: länk

en: Call to action: ribbon title
sv: Uppmaning till handling: titel på menyflik

en: Call to action: title
sv: Uppmaning till handling: titel

en: Callout: Call to action text
sv: Informationspratbubbla: Call to action-text

en: Callout: Heading
sv: Informationspratbubbla: Rubrik

en: Callout: Link
sv: Informationspratbubbla: Länk

en: Callout: Text
sv: Informationspratbubbla: Text

en: Can't create a duplicate. A translation is in progress.
sv: Kan inte skapa dubblett. En översättning pågår.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Canvas content
sv: Innehåll på arbetsyta

en: Card: anchor link
sv: Kort: ankarlänk

en: Card: anchor text primary content
sv: Kort: ankartext, primärt innehåll

en: Card: anchor text secondary content
sv: Kort: ankartext, sekundärt innehåll

en: Card: back text content
sv: Kort: text på baksida

en: Card: front text content
sv: Kort: text på framsida

en: Cards: Read More Text
sv: Kort: Läs mer-text

en: Cards: Separator Between
sv: Kort: Separator mellan

en: Change
sv: Byt

en: Change default language
sv: Ändra standardspråk

en: Change language
sv: Byt språk

en: Change menu order for %s
sv: Ändra menyordning för %s

en: Changing the site's default language can cause some content to disappear.
sv: Om platsens standardspråk ändras kan visst innehåll försvinna.

en: Check for orphan comments
sv: Leta efter lösa kommentarer

en: Check for updates
sv: Sök efter uppdateringar

en: Checking...
sv: Kontrollerar...

en: Choose a menu
sv: Välj en meny

en: Choose a widget area
sv: Välj ett widgetområde

en: Choose how to determine which language visitors see contents in
sv: Välj regel för innehållets visningsspråk.

en: Choose language:
sv: Välj språk:

en: Choose what to do when translating content with this field:
sv: Välj vad du vill göra när innehåll i fältet översätts:

en: Classic: Read More Text
sv: Klassisk: Läs mer-text

en: Classic: Separator Between
sv: Klassisk: Separator mellan

en: Clean orphan comments
sv: Rensa lösa kommentarer

en: Clean up
sv: Rensa

en: Clear all colors
sv: Rensa alla färger

en: Clear cache now
sv: Rensa cache nu

en: Clear language information and repopulate languages
sv: Töm språkinformation och återfyll språken

en: Clear log
sv: Rensa logg

en: Clear the cache in WPML
sv: Rensa cache i WPML

en: Close
sv: Stäng

en: Code
sv: Kod

en: Color themes:
sv: Färgteman:

en: Comment Contents
sv: Kommentarsinnehåll

en: Comment Image
sv: Kommentarsbild

en: Comment Link
sv: Kommentarslänk

en: Comment Title
sv: Kommentarens titel

en: Commenter Name
sv: Kommentatorns namn

en: Communication:
sv: Kommunikation:

en: Complete
sv: Färdig

en: Completed: %1$d posts were processed for "%2$s".
sv: Klart: %1$d poster bearbetades för "%2$s".

en: Configuration for compatibility between your active plugins and theme is updated automatically on daily basis.
sv: Konfiguration för kompatibilitet mellan dina aktiva insticksprogram och teman uppdateras automatiskt dagligen.

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Configure WPML
sv: Konfigurera WPML

en: Connect this post?
sv: Koppla detta inlägg?

en: Connect with translations
sv: Koppla med översättningar

en: Contact Form: Button Text
sv: Kontaktformulär: knapptext

en: Contact Form: Checkbox Text
sv: Kontaktformulär: text för kryssruta

en: Contact Form: Email Field Placeholder
sv: Kontaktformulär: platshållare för e-post

en: Contact Form: Name Field Placeholder
sv: Kontaktformulär: platshållare för namnfält

en: Contact Form: Phone Field Placeholder
sv: Kontaktformulär: platshållare för telefonnummer

en: Contact Form: Redirect Link
sv: Kontaktformulär: omdirigeringslänk

en: Contact Form: Subject Field Placeholder
sv: Kontaktformulär: platshållare för ämnesfält

en: Contact Form: Success Message
sv: Kontaktformulär: meddelande för lyckad åtgärd

en: Contact Form: Terms and Conditions
sv: Kontaktformulär: regler och villkor

en: Contact Form: Your Message Placeholder
sv: Kontaktformulär: platshållare för ditt meddelande

en: Contact the translator
sv: Kontakta översättaren

en: Content
sv: Innehåll

en: Content Area: content
sv: Innehållsområde: innehåll

en: Content Slider: Slide call to action link
sv: Innehållsreglage: Reglagets call to action-länk

en: Content Slider: Slide call to action text
sv: Innehållsreglage: Reglagets call to action-text

en: Content Slider: Slide content
sv: Innehållsreglage: Reglageinnehåll

en: Content Slider: Slide heading
sv: Innehållsreglage: Reglagerubrik

en: Copied From the Original
sv: Kopierad från originalet

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy content from %s
sv: Kopiera innehåll från %s

en: Copy from original
sv: Kopiera från original

en: Copy from original to translation
sv: Kopiera från original till översättning

en: Copy once
sv: Kopiera en gång

en: Copy publishing date to translations
sv: Kopiera publiceringsdatum till översättningar

en: Copy taxonomy to translations
sv: Kopiera taxonomi till översättningar

en: Copy to all languages
sv: Kopiera till alla språk

en: Correct post type assignment for translations of custom post types in case something went wrong.
sv: Korrigera tilldelning av inläggstyper för översättare med anpassade inläggstyper om något skulle gå fel.

en: Correct terms count in case something went wrong with translated contents.
sv: Rättar termantalet ifall något gick fel med det översatta innehållet.

en: Corrected by:
sv: Rättad av:

en: Could not fetch the status from %s.
sv: Det gick inte att hämta statusen från %s.

en: Could not send the report to %s.
sv: Det gick inte att skicka rapporten till %s.

en: Countdown: Label days
sv: Nedräkning: etikettdagar

en: Countdown: Label hours
sv: Nedräkning: etikettimmar

en: Countdown: Label minutes
sv: Nedräkning: etikettminuter

en: Countdown: Label seconds
sv: Nedräkning: etikettsekunder

en: Counter: number prefix
sv: Räknare: sifferprefix

en: Counter: number suffix
sv: Räknare: siffersuffix

en: Create duplicate
sv: Skapa dubblett

en: Create root page.
sv: Skapa rotsida.

en: Creating new tables...
sv: Skapar nya tabeller...

en: Current language
sv: Aktuellt språk

en: Current language background color
sv: Bakgrundsfärg för nuvarande språk

en: Current language font color
sv: Teckenfärg för nuvarande språk

en: Current page
sv: Aktuell sida

en: Custom
sv: Anpassat

en: Custom fields
sv: Egna fält

en: Custom flag
sv: Anpassad flagga

en: Custom language switchers
sv: Anpassade språkväxlare

[ctx: Custom languuage switcher description: external link text]
en: insert WPML's switchers in custom locations
sv: infoga WPML:s växlare på anpassade platser

[ctx: Custom languuage switcher description: text]
en: Need more options? See how you can %s.
sv: Behöver du fler alternativ? Se hur du kan %s.

en: Customize
sv: Anpassa

en: Customize the language switcher
sv: Anpassa språkväxlaren

en: Dashboard
sv: Kontrollpanel

en: Data saved
sv: Data sparad

en: Date
sv: Datum

en: Deactivate
sv: Avaktivera

en: Deactivate WPML Page Builders
sv: Inaktivera WPML Page Builders

en: Debug information
sv: Felsökningsinformation

en: Default admin language (currently %s)
sv: Standard admin-språk (för närvarande %s)

en: Default admin language:
sv: Standardspråk för admin:

en: Default language (currently %s)
sv: Standardspråk (för närvarande %s)

en: Default locale
sv: Standardspråkversion

en: Delete
sv: Radera

en: Delete language switcher
sv: Ta bort språkväxlare

en: Delete permanently
sv: Ta bort permanent

en: Deleted comments:
sv: Raderade kommentarer:

en: Description
sv: Beskrivning

en: Detailed error log
sv: Detaljerad fellogg

en: Details
sv: Detaljer

en: Different languages in directories
sv: Olika språk i register

en: Disable browser language redirect
sv: Avaktivera omdirigering efter webbläsarspråk

en: Disable cache for language switcher templates
sv: Inaktivera cachen för språkväxlarmallar

en: Disable this feature
sv: Inaktivera denna funktion

en: Dismiss
sv: Avvisa

en: Dismiss this notice.
sv: Avvisa detta meddelande.

en: Display Flag
sv: Visa flagga

en: Display alternative languages in the HEAD section.
sv: Visa alternativa språk i HUVUD-delen.

en: Display hidden languages
sv: Visa dolda språk

en: Display mode for blog posts has changed
sv: Visningsläge för blogginlägg har ändrats

en: Display on language:
sv: Visningsspråk:

en: Divider Text
sv: Textavdelare

en: Do not show it
sv: Visa det inte

en: Do you really want to remove this item?
sv: Vill du verkligen ta bort detta objekt?

en: Do you want to continue?
sv: Vill du fortsätta?

en: Don't translate
sv: Översätt ej

en: Done
sv: Klar

en: Done!
sv: Klar!

en: Done.
sv: Klar.

en: Download
sv: Ladda ned

en: Drag and drop the languages to change their order
sv: Dra och släpp språken för att ändra deras ordning

en: Dropdown
sv: Rullgardinsmeny

en: Dropdown content
sv: Listruteinnehåll

en: Duplicate
sv: Dubblett

en: Duplicate existing media for translated content
sv: Duplicera befintlig media för översatt innehåll

en: Duplicate featured image from original
sv: Duplicera utvald bild från original.

en: Duplicate featured image to translations
sv: Duplicera utvald bild till översättningar.

en: Duplicate featured images for translations
sv: Duplicera utvalda bilder för översättningar

en: Duplicate media attachments for translations
sv: Duplicera mediabilagor för översättning

en: Duplicate the featured images for translated content
sv: Duplicera de utvalda bilderna för översatt innehåll

en: Duplicate uploaded media from original
sv: Duplicera uppladdad media från original.

en: Duplicate uploaded media to translations
sv: Duplicera uppladdad media till översättningar.

en: Duplicating featured images. %d left
sv: Duplicerar utvalda bilder. %d vänster

en: Duplicating featured images: done!
sv: Duplicering av utvalda bilder: klar!

en: Duplicating media. %d left
sv: Duplicerar media. %d kvar

en: Duplicating media: done!
sv: Duplicerar media: klart!

en: Dynamic content string: %s
sv: Sträng med dynamiskt innehåll: %s

en: E-mail sent to translation service
sv: E-post skickad till översättningstjänst

en: Each user can choose the admin language. You can edit your language preferences by visiting your <a href="%s">profile page</a>.
sv: Varje användare kan välja adminspråk. Du kan redigera dina språkinställningar på din <a href="%s">profilsida</a>.

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Footer Language Switcher
sv: Redigera språkväxlare för sidfot

en: Edit Menu Language Switcher
sv: Redigera menyspråkväxlare

en: Edit Post Translations Language Switcher
sv: Redigera språkväxlare för inläggsöversättningar

en: Edit Shortcode Actions Language Switcher
sv: Redigera snabbkod, åtgärdsspråkväxlare

en: Edit Translation Priority
sv: Redigera översättningsprioritering

en: Edit Widget Area Language Switcher
sv: Redigera widgetområdets språkväxlare

en: Edit feedback
sv: Redigera feedback

en: Edit language switcher
sv: Redigera språkväxlare

[ctx: Edit languages page: page title]
en: Edit Languages
sv: Redigera språk

[ctx: Edit languages page: sentence #1]
en: This table allows you to edit languages for your site. Each row represents a language.
sv: Denna tabell låter dig redigera språk för din webbplats. Varje rad representerar ett språk.

[ctx: Edit languages page: sentence #2]
en: For each language, you need to enter the following information:
sv: För varje språk måste du ange följande information:

[ctx: Edit languages page: subtitle #1]
en: Code:
sv: Kod:

[ctx: Edit languages page: subtitle #1, description]
en: a unique value that identifies the language. Once entered, the language code cannot be changed.
sv: ett unikt värde som identifierar språket. när den är angiven går språkkoden inte att ändra.

[ctx: Edit languages page: subtitle #2]
en: Translations:
sv: Översättningar:

[ctx: Edit languages page: subtitle #2, description]
en: the way the language name will be displayed in different languages.
sv: det sätt på vilket språknamnet kommer att visas på olika språk.

[ctx: Edit languages page: subtitle #3]
en: Flag:
sv: Flagga:

[ctx: Edit languages page: subtitle #3, description]
en: the flag to display next to the language (optional). You can either upload your own flag or use one of WPML's built in flag images.
sv: flagga att visa intill språket (valfritt). Du kan antingen ladda upp din egen flagga eller använda någon av WPML:s inbyggda flaggbilder.

[ctx: Edit languages page: subtitle #4]
en: Default locale:
sv: Standardspråkversion:

[ctx: Edit languages page: subtitle #4, description]
en: This determines the locale value for this language. You should check the name of WordPress localization file to set this correctly.
sv: Detta fastställer språkversionsvärdet för detta språk. Du måste kontrollera namnet på WordPress lokaliseringsfil för att ställa in detta korrekt.

[ctx: Edit languages page: subtitle #5]
en: Encode URLs:
sv: Koda URL:er:

[ctx: Edit languages page: subtitle #5, description]
en: yes/no, determines if URLs in this language are encoded or use ASCII characters (leave ‘no’ if you are not sure).
sv: ja/nej fastställer om URL:er på detta språk är kodade eller använder ASCII-tecken (välj 'nej' om du inte är säker).

[ctx: Edit languages page: subtitle #6, description]
en: the code Google expects for this language. The hreflang should contain at least the language code (usually, made of two letters), or, if you want to specify the country/region, it sould be the same information as the locale name, but in a slightly different format. If the locale for Canadian French is fr_CA, the corresponding hreflang would be fr-ca. Instead of an underscore, use a dash (-) and all letters should be lowercase.
sv: den kod Google förväntar sig för detta språk. Hreflang ska åtminstone innehålla språkkoden (vanligtvis två bokstäver) eller, om du vill specificera land/region, ska det vara samma information som platsnamnet fast i ett lite annat format. Om platskoden för kanadensisk franska är fr_CA blir motsvarande hreflang fr-ca. Istället för understreck används bindestreck och alla bokstäver är gemener.

[ctx: Edit languages page: subtitle #7]
en: Language mapping:
sv: Mappning av språk:

[ctx: Edit languages page: subtitle #7, description]
en: To use automatic translation with a custom or country-specific language, you must map it to a supported language. Read more about <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">using automatic translation with custom languages</a>.
sv: För att använda automatisk översättning med ett anpassat eller landsspecifikt språk måste det mappas till ett språk som stöds. Läs mer om <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">att använda automatisk översättning med anpassade språk</a>.

en: Edit root page.
sv: Redigera rotsida.

en: Edit the %s translation
sv: Redigera %s översättningen

en: Edit this page to add translations
sv: Redigera den här sidan för att lägga till översättningar

en: Edit translation
sv: Redigera översättning

en: Editing language:
sv: Redigerar språk:

en: Elements to include in the language switcher.
sv: Element att inkludera i språkväxlaren.

en: Enable
sv: Aktivera

en: Enable Translation Feedback
sv: Aktivera översättningsfeedback

en: Enable Translation Feedback module
sv: Aktivera översättningsfeedbackmodulen

en: Enable cache for language switcher templates
sv: Aktivera cache för språkväxlarmallar

en: Encode URLs
sv: Koda URL:er

en: Enter CSS to add to the page. This is useful when you want to add styling to the language switcher, without having to edit the CSS file on the server.
sv: Ange CSS att lägga till på den här sidan. Detta är användbart när man vill lägga till en stil till språkväxlaren utan att behöva redigera CSS-filen på servern.

en: Enter textdomain:
sv: Ange textdomän:

en: Enter the title of the widget or leave empty for no title.
sv: Ange en widget-titel eller lämna tom för ingen titel.

en: Error
sv: Fel

en: Error adding flag.
sv: Fel när flaggan lades till.

en: Error adding native name.
sv: Fel när inhemskt namn lades till.

en: Error adding translation %1$s for %2$s.
sv: Fel vid tillägg av översättning %1$s för %2$s.

en: Error uploading flag file.
sv: Fel när flaggfilen laddades upp.

en: Error: Language not found.
sv: Fel: Språket kunde inte hittas.

en: Error: No custom field
sv: Fel: inget anpassat fält

en: Error: Please activate WPML Translation Management plugin
sv: Fel: Aktivera WPML Translation Management-plugin

en: Error: Please provide translation action
sv: Fel: ange åtgärd för översättning

en: Error: Something is wrong with field value. Translation preferences can not be set.
sv: Fel: Någonting är fel med fältvärdet. Översättningspreferenser kan inte ställas in.

en: Error: This is a built in language. You can't delete it.
sv: Fel: Det här är ett inbyggt språk. Du kan inte ta bort det.

en: Error: WPML Translation Management plugin not initiated
sv: Fel: WPML Translation Management-plugin har ej startats

en: Error: data not saved
sv: Fel: data sparades inte

en: Experimental
sv: Experimentell

en: Expiration date for Translation Feedback module:
sv: Förfallodatum för översättningsfeedback-modulen:

en: Failed to update the feedback.
sv: Det gick inte att uppdatera feedback.

en: Failed to write file to disk.
sv: Det gick inte att skriva fil till disk.

en: Feedback list navigation
sv: Feedbacklistnavigering

en: File extension not allowed.
sv: Filnamnsändelse ej tillåten.

en: Finalizing upgrade...
sv: Slutför uppgradering...

en: Find how you can update PHP.
sv: Hitta hur du kan uppdatera PHP.

en: First menu item
sv: Första menyobjekt

en: First page
sv: Första sidan

en: Fix WPML Translation Jobs "tp_id" field
sv: Åtgärda fältet "tp_id" i WPML översättningsjobb

en: Fix WPML tables collation
sv: Fixa WPML tabellsortering

en: Fix element_type collation
sv: Åtgärda kollationering av element_type

en: Fix post type assignment for translations
sv: Fixa tilldelning av inläggstyper för översättare

en: Fix terms count
sv: Fast termantal

en: Fixes the "tp_id" field of WPML ranslation jobs and set the status to "in progress" (it requires manual action to re-sync translation status + download translations). It accepts comma separated values of translation job IDs (rid).
sv: Åtgärdar fältet "tp_id" i WPML översättningsjobb och anger statusen till "pågående" (kräver manuell åtgärd för att synkronisera översättningsstatusen på nytt + ladda ned översättningar). Det accepterar kommaseparerade värden för jobb-ID (rid).

en: Fixes the collation of WPML tables in order to match the collation of default WP tables.
sv: Fixar sorteringen av WPML-tabeller i en ordning som överensstämmer med sorteringen av standardtabeller i WP.

en: Fixes the collation of the element_type column in icl_translations in case this setting changed for your posts.post_type column.
sv: Åtgärdar kollationering av kolumnen element_type i icl_translations om den här inställningen har ändrats för kolumnen posts.post_type.

en: Flag
sv: Flagga

en: Flag for %s
sv: Flagga för %s

en: Flip Box: Button link
sv: Växlingsruta: knapplänk

en: Flip Box: Button text
sv: Vändruta: Knapptext

en: Flip Box: Description text side A
sv: Vändruta: Beskrivningstext sida A

en: Flip Box: Description text side B
sv: Vändruta: Beskrivningstext sida B

en: Flip Box: Title text side A
sv: Vändruta: Titeltext sida A

en: Flip Box: Title text side B
sv: Vändruta: Titeltext sida B

en: Footer
sv: Sidfot

en: Footer language switcher
sv: Språkväxlare för sidfot

en: For "%s"
sv: För "%s"

en: For WPML components you can receive updates from your %s or automatically, after you register WPML.
sv: Du kan få uppdateringar för WPML-komponenter från ditt %s eller automatiskt efter att du har registrerat WPML.

en: For advanced access or to completely uninstall WPML and remove all language information, use the %stroubleshooting%s page.
sv: För avancerad åtkomst eller för att helt avinstallera WPML och ta bort all språkinformation, använd sidan %sfelsökning%s.

en: For retrieving debug information if asked by support person, use the %sdebug information%s page.
sv: För att hämta felsökningsinformation som en supportperson ber om, använd sidan %sfelsökningsinformation%s.

en: Form: Acceptance Text
sv: Formulär: acceptanstext

en: Form: Button text
sv: Formulär: Knapptext

en: Form: Checkbox Options
sv: Formulär: kryssrutealternativ

en: Form: Email Content
sv: Formulär: e-postinnehåll

en: Form: Email from name
sv: Formulär: E-post från-namn

en: Form: Email subject
sv: Formulär: E-postämne

en: Form: Email subject 2
sv: Formulär: E-postämne 2

en: Form: Error message
sv: Formulär: Felmeddelande

en: Form: Field HTML
sv: Formulär: Fält HTML

en: Form: Field label
sv: Formulär: Fältetikett

en: Form: Field placeholder
sv: Formulär: Platshållare för fält

en: Form: Invalid message
sv: Formulär: Ogiltigt meddelande

en: Form: Next Button
sv: Formulär: Knappen Nästa

en: Form: Previous Button
sv: Formulär: Knappen Föregående

en: Form: Redirect to URL
sv: Formulär: Omdirigera till URL

en: Form: Required message
sv: Formulär: Obligatoriskt meddelande

en: Form: Step Next Label
sv: Formulär: Etiketten Nästa steg

en: Form: Step Previous Label
sv: Formulär: Etiketten Föregående steg

en: Form: Success message
sv: Formulär: Framgångsmeddelande

en: Form: name
sv: Formulär: namn

en: Gallery Title:
sv: Galleriets titel:

en: Gallery custom link
sv: Anpassad gallerilänk

en: Getting started guide
sv: Komma igång-guide

en: Go to WPML Network settings.
sv: Gå till WPML:s nätverksinställningar.

en: Go to previous page
sv: Gå till föregående sida

en: Go to the first page
sv: Gå till första sidan

en: Go to the last page
sv: Gå till sista sidan

en: Go to the next page
sv: Gå till nästa sida

en: Good news! Your site has no orphan comments.
sv: Goda nyheter! Din webbplats har inga lösa kommentarer.

en: Got it
sv: Jag förstår

en: Gray
sv: Grå

en: Group does not exist.
sv: Gruppen finns inte.

en: HTML file
sv: HTML-fil

en: Heading
sv: Rubrik

en: Heading: Link
sv: Rubrik: länk

en: Heading: Link URL
sv: Rubrik: Länk-URL

en: Headline text content
sv: Textinnehåll i rubrik

en: Height
sv: Höjd

en: Hidden languages:
sv: Dolda språk

en: Hide
sv: Dölj

en: Hide language switchers on the root page
sv: Dölj språkväxlare på rotsidan

en: Hide languages
sv: Dölj språk

en: Hide this notice.
sv: Dölj detta meddelande.

en: Hierarchy Synchronization
sv: Hierarki-synkronisering

en: How to fix
sv: Hur du kan korrigera

en: How to handle languages without translation
sv: Hur språk utan översättning skall hanteras

en: How to handle media for new content:
sv: Hur man hanterar media för nytt innehåll:

en: How to translate Block editor content
sv: Översätta innehåll från Block-redigeraren

en: How to translate login and registration pages
sv: Så här översätter du inloggnings- och registreringssidor

en: I am about to reset all translation and language data.
sv: Jag är på väg att återställa alla översättnings- och språkdata.

en: I can see a lot of language errors
sv: Jag ser många språkfel

en: I can't understand anything
sv: Jag förstår ingenting

en: I will add it manually (%1$sinstructions%2$s)
sv: Jag lägger till det manuellt (%1$sinstruktioner%2$s)

en: I will clear the cache manually after translating strings
sv: Jag kommer rensa cachen manuellt när strängarna översatts.

en: Icon Box: Description text
sv: Ikonruta: Beskrivningstext

en: Icon Box: Link
sv: Ikonruta: länk

en: Icon Box: Title text
sv: Ikonruta: Titeltext

en: Icon List: Link URL
sv: Ikonlista: Länk-URL

en: Icon List: Text
sv: Ikonlista: Text

en: Icon link
sv: Ikonlänk

en: Icon style:
sv: Ikonstil:

en: Icon: Link
sv: Ikon: länk

en: Icon: Link URL
sv: Ikon: Länk-URL

en: Icon: Text
sv: Ikon: text

en: If some content appears gone, it might be because you switched the site's default language from %1$s to %2$s.
sv: Om visst innehåll verkar saknas kan det bero på att du ändrade sidans standardspråk från %1$s till %2$s.

en: If you are a human, do not fill in this field.
sv: Fyll inte i detta fält om du är en människa.

en: If you are using the Advanced Translation Editor, you will lose the translations that are in progress, as well as the existing translation memory and glossary. You will also lose access to purchases, invoices, and history related to your work with the Advanced Translation Editor.
sv: Om du använder den avancerade översättningsredigeraren kommer du att förlora pågående översättningar och det befintliga översättningsminnet och ordlistan. Du kommer också att förlora åtkomsten till köp, fakturor och historik kopplade till ditt arbete med den avancerade översättningsredigeraren.

en: If your site uses nginx, you may need to adjust your server settings.
sv: Om webbplatsen använder nginx kan du behöva justera serverinställningarna.

en: Image Box: Description text
sv: Bildruta: Beskrivningstext

en: Image Box: Link
sv: Bildruta: Länk

en: Image Box: Title text
sv: Bildruta: Titeltext

en: Image: Caption
sv: Bild: Bildtext

en: Image: Link URL
sv: Bild: Länk-URL

en: In progress
sv: Pågår

en: In progress - needs retry
sv: Pågår - nytt försök krävs

en: In this version of WPML, you can give your taxonomy terms the same name across multiple languages. You need to update %d taxonomy terms on your website so that they display the same name without any language suffixes.
sv: I den här versionen av WPML kan du ge dina taxonomitermer samma namn på alla språk. Du måste uppdatera %d taxonomitermer på din webbplats så att de visar samma namn utan språksuffix.

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: Install
sv: Installera

en: Installed
sv: Installerad

[ctx: Integration requirement notice title for translation editor: enable action]
en: Enable it now
sv: Aktivera nu

en: Invalid character in language code.
sv: Ogiltigt tecken i språkkod.

en: Invalid language code
sv: Ogiltig språkkod

en: Invalid nonce.
sv: Ogiltig nonce.

en: Invalid request!
sv: Ogiltig begäran!

en: Issue tracking in %s
sv: Problemspårning i %s

en: Issues with translations
sv: Problem med översättning

en: It could be improved
sv: Den kan bli bättre

en: It is OK
sv: Den är okej

en: It is perfect!
sv: Den är perfekt!

en: It looks like languages per directories will not function.
sv: Det verkar som att språk per katalog inte kommer fungera.

en: It looks like the %1$s extension, which is required by WPML, is not installed. Please refer to this link to know how to install this extension: %2$s.
sv: Det verkar som att tillägget %1$s, som krävs av WPML, inte är installerat. Se denna länk för att få veta hur du installerar tillägget: %2$s.

en: Item cannot be added (parent not translated)
sv: Föremål kan inte läggas till (överordnad ej översatt)

en: Item changed position
sv: Föremål bytte position

en: Item will be added
sv: Föremål kommer att läggas till

en: Item will be copied
sv: Föremålet kommer att kopieras

en: Item will be removed
sv: Föremål kommer att tas bort

en: Job removed
sv: Jobb borttaget

en: Label translation
sv: Översättning av etiketter

en: Language
sv: Språk

en: Language Flag
sv: Språkflagga

en: Language Switcher
sv: Språkväxlare

en: Language URL format
sv: Språkets URL-format.

en: Language filtering for AJAX operations
sv: Språkfiltrering för AJAX-funktioner

en: Language mapping
sv: Språkmappning

en: Language menu items style:
sv: Stil på språkmenyobjekt:

en: Language name
sv: Språknamn

en: Language name added as a parameter
sv: Språknamn tillagt som parameter

en: Language name in current language
sv: Språknamn på aktuellt språk

en: Language of this %s
sv: Språk för %s

en: Language switcher colors
sv: Språkväxlarfärger

en: Language switcher options
sv: Alternativ för språkväxlaren

[ctx: Language switcher preview]
en: Action
sv: Åtgärd

[ctx: Language switcher preview]
en: Actions
sv: Åtgärder

[ctx: Language switcher preview]
en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Language switcher style:
sv: Språkväxlarstil:

en: Language switcher type
sv: Typ av språkväxlare

en: Languages
sv: Språk

en: Last Update Time could not be determined
sv: Tiden för senaste uppdateringen kunde inte verifieras.

en: Last checked on %s
sv: Senast kontrollerad %s

en: Last menu item
sv: Sista menyobjekt

en: Last page
sv: Sista sidan

en: Later in the head section (priority %d)
sv: Senare i huvuddelen (prioritet %d)

en: Learn more
sv: Mer information

en: Learn more about passing data between domains
sv: Lär dig mer om överföring av data mellan domäner

en: Learn more about translation feedback
sv: Läs mer om översättningsfeedback

en: Leave the text box to auto-save
sv: Lämna textrutan för att spara automatiskt

en: Legend:
sv: Teckenförklaring:

en: Let's get it working for you. Please contact %1sWPML support%2s and give them the following error details:
sv: Låt oss få det att fungera åt dig. Kontakta %1sWPML support%2s och ge dem följande feluppgifter:

en: Link to home of language for missing translations
sv: Länka till språkets startsida om översättning saknas

en: Links to translation of posts
sv: Länk till översättning av inlägg

en: List of languages
sv: Språklista

en: Loading
sv: Laddar

en: Loading ...
sv: Laddar ...

en: Loading Language Data for {post_name}
sv: Laddar språkdata för {post_name}

en: Localization options
sv: Lokaliseringsalternativ

en: Login and registration pages
sv: Inloggnings- och registreringssidor

en: Login: Button text
sv: Inloggning: Knapptext

en: Login: Password label
sv: Inloggning: Lösenordsetikett

en: Login: Password placeholder
sv: Inloggning: Lösenordsplatshållare

en: Login: User label
sv: Inloggning: Användaretikett

en: Login: User placeholder
sv: Inloggning: Användarplatshållare

en: Lottie: Link URL
sv: Lottie: Länk-URL

en: Main Page (no parent)
sv: Huvudsida (ingen förälder)

en: Make %s the original language for this %s
sv: Gör %s till standardspråk för denna %s

en: Make themes work multilingual
sv: Gör teman flerspråkiga

en: Manage Languages
sv: Hantera språk

en: Manage Media translation
sv: Hantera översättning av media

en: Manage Navigation
sv: Hantera navigering

en: Manage Sticky Links
sv: Hantera sticky-länkar

en: Manage String Translation
sv: Hantera strängöversättning

en: Manage Support
sv: Hantera support

en: Manage Taxonomy Translation
sv: Hantera taxonomiöversättning

en: Manage Theme and Plugin localization
sv: Hantera lokalisering av teman och insticksprogram

en: Manage Translation Analytics
sv: Hantera Translation Analytics

en: Manage Translation Management
sv: Hantera administration av Translation

en: Manage Troubleshooting
sv: Hantera felsökning

en: Manage WPML Menus Sync
sv: Hantera Sync för WPML-menyer

en: Manage WooCommerce Multilingual
sv: Hantera WooCommerce Multilingual

en: Map: Address
sv: Karta: adress

en: Margin
sv: Marginal

en: Mark as fixed
sv: Markera som fast

en: Mark as new
sv: Markera som ny

en: Max execution time
sv: Max körningstid

en: Max input vars
sv: Max inmatningsvariabler

en: Max memory limit
sv: Maximal minnesgräns

en: Media Carousel: link URL
sv: Mediakaruell: länk-URL

en: Media Translation
sv: Mediaöversättning

en: Media Translation Documentation
sv: Dokumentation för mediaöversättning

en: Media attachments
sv: Bifogad media

en: Memory limit
sv: Minnesgräns

en: Memory usage
sv: Minnesanvändning

en: Menu
sv: Meny

en: Menu Anchor
sv: Menyfästpunkt

en: Menu Option: auto_add
sv: Menyalternativ: auto_add

en: Menu Options will be updated
sv: Menyalternativ uppdateras

en: Menu language switcher
sv: Menyspråkväxlare

en: Menu synchronization will sync the menu structure from the default language of %s to the secondary languages.
sv: Menysynkronisering synkroniserar menystrukturen från standardspråket %s till det sekundära språket.

en: Menu(s) syncing complete.
sv: Synkning av meny(er) färdig.

en: Messages and notifications
sv: Meddelanden och aviseringar

en: Missing a temporary folder.
sv: En temporär mapp saknas.

en: Missing key "%s".
sv: Saknad nyckel "%s".

en: Missing post ID
sv: Post-ID saknas

en: Missing step
sv: Steg saknas

en: Modal content
sv: Modalt innehåll

en: Move to trash
sv: Flytta till papperskorgen

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: first part]
en: Multilingual WordPress
sv: Flerspråkig WordPress

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: second part]
en: with WPML
sv: med WPML

en: Multiple options
sv: Flera alternativ

en: NO
sv: NEJ

en: Name
sv: Namn

en: Native language name
sv: Inhemskt språknamn

en: Navigation
sv: Navigering

en: Needs update
sv: Behöver uppdateras

en: Network settings
sv: Nätverksinställningar

en: Never show this
sv: Visa aldrig detta

en: New
sv: Ny

en: New Menu Language Switcher
sv: Ny menyspråkväxlare

en: New Translation Priority Name
sv: Namn på ny översättningsprioritering

en: New Widget Area language switcher
sv: Ny språkväxlare för widgetområdet

en: Next
sv: Nästa

en: Next Label
sv: Nästa etikett

en: Next page
sv: Nästa sida

en: No
sv: Nej

en: No %1$s found.
sv: Inga %1$s hittades.

en: No Batch
sv: Ingen batch

en: No Translation requests selected.
sv: Inga översättningsförfrågningar har valts.

en: No feedback found.
sv: Ingen feedback hittades.

en: No file was uploaded.
sv: Ingen fil har laddats upp.

en: No menus found
sv: Inga menyer hittades

en: No posts found
sv: Inga inlägg hittades

en: No such post for ID = %d
sv: Inga sådana poster för ID = %d

en: No translator available for this language pair.
sv: Ingen översättare tillgänglig för detta språkpar.

en: No worries, the full functionality is preserved in WPML String Translation.
sv: Lugn, alla funktioner bevaras i WPML Strängöversättning.

en: Not available
sv: Ej tillgänglig

en: Not installed
sv: Inte installerad

en: Not needed
sv: Behövs ej

en: Not translatable
sv: Ej översättningsbar

en: Not translated
sv: Ej översatt

en: Not valid
sv: Ogiltig

en: Note: WPML must be activated on the primary site or must be network activated.
sv: OBS: WPML måste aktiveras på den huvudsakliga webbplatsen eller måste vara nätverksaktiverad.

en: Note: if you edited the custom post declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
sv: OBS: om du redigerade den anpassade postförklaringen kan du behöva konfigurera om WPML för att markera den som översättningsbar.

en: Note: if you edited the custom taxonomy declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
sv: OBS: om du redigerade den anpassade taxonomiförklaringen kan du behöva konfigurera om WPML för att markera den som översättningsbar.

en: Nothing Found Message
sv: Inget hittades-meddelande

en: Nothing Sync
sv: Ingen synkning

en: Nothing to sync.
sv: Inget att synka.

en: Notice does not exist.
sv: Meddelandet finns inte.

en: Notice does not exists.
sv: Meddelandet finns inte.

en: Number Counter: Number Prefix
sv: Nummerräknare: nummerprefix

en: Number Counter: Number Suffix
sv: Nummerräknare: nummersuffix

en: Number Counter: Text after number
sv: Sifferräknare: Text efter siffra

en: Number Counter: Text before number
sv: Sifferräknare: Text före siffra

en: OK
sv: Okej

en: Old Name
sv: Tidigare namn

en: One more step before you can translate on %s
sv: Ett steg till innan du kan översätta på %s

en: Only translated blog posts (never display posts from the default language on translation languages)
sv: Endast översatta blogginlägg (visar bara inlägg från standardspråket på översättningsspråk)

en: Operate WooCommerce Multilingual. Everything on WCML except the settings tab.
sv: Styr WooCommerce Multilingual. Allting på WCML utom fliken inställningar.

en: Optional
sv: Valfritt

en: Order of languages
sv: Språkordning

en: Original language
sv: Originalspråk

en: Original post:
sv: Originalinlägg:

en: Original term
sv: Originalterm

en: Other language background color
sv: Bakgrundsfärg, andra språk

en: Other language font color
sv: Textfärg, andra språk

en: Overwrite existing translations
sv: Skriv över befintliga översättningar

en: Overwrite with %s content.
sv: Skriv över med innehåll på %s.

en: PHP %1$s and above are recommended. PHP %2$s is the minimum requirement.
sv: PHP %1$s och senare rekommenderas. Minimikravet är PHP %2$s.

en: Padding
sv: Utfyllnad

en: Page builders options
sv: Sidbyggaralternativ

en: Pass arguments via GET (the url)
sv: Skicka argument via GET (url:en)

en: Pass arguments via POST
sv: Skicka argument via POST

en: Pass session arguments between domains through the language switcher
sv: Skicka sessionsargument mellan domäner genom språkväxlaren

en: Photo: Link
sv: Foto: länk

en: Placeholder
sv: Platshållare

en: Please give some examples of errors and how would you improve them:
sv: Ge några exempel på fel och hur du skulle förbättra dem:

en: Please go to the %1$s page and click on "%2$s" to fix this problem.
sv: Gå till sidan %1$s och klicka på "%2$s" för att åtgärda problemet.

en: Please go to the %1$sPlugins%2$s page and enable the WPML Multilingual CMS plugin before trying to configure the plugin.
sv: Gå till sidan %1$sInsticksprogram%2$s och aktivera insticksprogrammet WPML Multilingual CMS innan du försöker konfigurera insticksprogrammet.

en: Please log-out and login again in order to be able to access the admin features in all language domains.
sv: Logga ut och in igen för att kunna komma åt administrationsfunktionerna på alla språkdomäner.

en: Please make backup of your database before using this.
sv: Säkerhetskopiera din databas innan du använder detta.

en: Please make sure that you've saved all the changes. We will have to reload the page.
sv: Se till att du har sparat alla ändringar. Vi måste ladda om sidan.

en: Please make sure to save your post, if you've made any change, before proceeding with this action!
sv: Se till att spara ditt inlägg om du har gjort några ändringar innan du fortsätter med denna åtgärd!

en: Please note that all translations you have sent to remote translation services will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
sv: Observera att alla översättningar som du har skickat till fjärranslutna översättningstjänster går förlorade om du återställer WPMLs data. De kan inte återställas senare.

en: Please note that currently, you can translate the slugs of taxonomy terms but it is not possible to %s.
sv: Notera att för tillfället kan du översätta taxonomitermernas sluggar men det är inte möjligt att %s.

en: Please note: language codes cannot be changed after adding languages. Make sure you enter the correct code.
sv: Notera: språkkoder kan inte ändras när språk har lagts till. Se till att du anger rätt kod.

en: Please rate this translation:
sv: Betygsätt den här översättningen:

en: Please save the settings first by clicking Save.
sv: Spara inställningarna först genom att klicka på Spara.

en: Please select what to show for the root url.
sv: Välj vad som ska visas för rot-URL.

en: Please update all components which you are using.
sv: Uppdatera alla komponenter som du använder.

en: Please, enter required data.
sv: Ange nödvändig data

en: Please, enter valid data.
sv: Ange giltig data.

en: Plugin Name
sv: Namn på insticksprogram

en: Position of hreflang links
sv: Position för reflang-länkar

en: Position of link(s):
sv: Länk(arnas) position:

en: Post Translation Text
sv: Översättning av inläggstext

en: Post Translations
sv: Översättning av inlägg

en: Post Types Translation
sv: Post Types-översättning

en: Post not found
sv: Inlägg hittades inte.

en: Post type and source language assignment have been fixed for
sv: Tilldelning av inläggstyp och källspråk har fixats för

en: Post types
sv: Inläggstyper

en: Post without a title
sv: Inlägg utan rubrik

en: Posts Slider: More Link Text
sv: Inläggs reglage: mer länktext

en: Posts and pages synchronization
sv: Synkronisering av inlägg och sidor

en: Posts: Button Text
sv: Inlägg: knapptext

en: Posts: Cards Read more text
sv: Inlägg: Kort Läs mer-text

en: Posts: Classic Read more text
sv: Inlägg: Klassisk Läs mer-text

en: Posts: More Link Text
sv: Inlägg: mer länktext

en: Posts: Next Label
sv: Inlägg: Nästa etikett

en: Posts: No Results Message
sv: Inlägg: inga resultat-meddelande

en: Posts: Previous Label
sv: Inlägg: Föregående etikett

en: Posts: Terms Label
sv: Inlägg: villkorsetikett

en: Preferences saved.
sv: Inställningar sparade.

en: Preserve URL arguments
sv: Bevara URL-argument

en: Preserving URL arguments
sv: Bevarar URL-argument

en: Preview update failed
sv: Det gick inte att förhandsgranska uppdatering

en: Previous Label
sv: Föregående etikett

en: Previous page
sv: Föregående sida

en: Price Table: Button link
sv: Pristabell: Knapplänk

en: Price Table: Button text
sv: Pristabell: Knapptext

en: Price Table: Footer additional info
sv: Pristabell: Sidfot, ytterligare info

en: Price Table: Heading
sv: Pristabell: Rubrik

en: Price Table: Period
sv: Pristabell: Period

en: Price Table: Ribbon title
sv: Pristabell: Menyflikstitel

en: Price Table: Sub heading
sv: Pristabell: Underrubrik

en: Price list: title
sv: Prislista: titel

en: Price table: text
sv: Pristabell: text

en: Pricing list: description
sv: Prislista: beskrivning

en: Pricing list: link
sv: Prislista: länk

en: Pricing table: Button link
sv: Prissättningstabell: Knapplänk

en: Pricing table: Button text
sv: Prissättningstabell: Knapptext

en: Pricing table: Duration
sv: Prissättningstabell: Varaktighet

en: Pricing table: Feature
sv: Prissättningstabell: Funktion

en: Pricing table: Price
sv: Prissättningstabell: Pris

en: Pricing table: Title
sv: Prissättningstabell: Titel

en: Private
sv: Privat

en: Problem receiving translation jobs?
sv: Problem med att ta emot översättningsjobb?

en: Processing translations...
sv: Behandlar översättningar...

en: Progress: Inner text
sv: Framsteg: Inre text

en: Progress: Title
sv: Framsteg: Titel

en: Quote content
sv: Citatinnehåll

en: Quote: cite content
sv: Citat: citera innehåll

en: REST API is disabled, blocking some features of WPML
sv: REST API är inaktiverad och vissa funktioner i WPML är blockerade

en: REST enabled
sv: REST aktiverat

en: Rate translation
sv: Betygsätt översättning

en: Rate translation of this page
sv: Betygsätt översättningen av den här sidan

en: Rating
sv: Betyg

en: Rating:
sv: Betyg:

en: Read how this works
sv: Läs om hur detta fungerar

en: Read more
sv: Läs mer

en: Redirect visitors based on browser language only if translations exist
sv: Dirigera bara om besökare efter webbläsarspråk om översättning finns.

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Remember visitors' language preference for %s hours (please enter 24 or multiples of it).
sv: Kom ihåg besökares språkpreferenser i %s timmar (ange 24 eller multiplar av det).

en: Remote XML Config Log
sv: XML fjärrkonfigurationslogg

en: Remove %s
sv: Ta bort %s

en: Remove all messages and notifications
sv: Ta bort alla meddelanden och aviseringar

en: Remove all messages and notifications, for all users.
sv: Ta bort alla meddelanden och aviseringar för alla användare.

en: Remove comments that don't match the content's language
sv: Ta bort kommentarer som inte matchar innehållets språk

en: Remove debug logs of String Translation cache
sv: Ta bort felsökningsloggar från cacheminnet för strängöversättning

en: Remove ghost entries from the translation tables
sv: Ta bort spökposter från översättningstabellen.

en: Remove language suffixes from taxonomy names.
sv: Ta bort språksuffix från taxonominamn.

en: Remove the 'filter_var' string from the 'disable_functions' directive or...
sv: Ta bort strängen "filter_var" från direktivet "disable_functions" eller...

en: Removes entries from the WPML tables that are not linked properly. Cleans the table off entries left over upgrades, bug fixes or undetermined factors.
sv: Tar bort inlägg från WPML-tabellerna som inte är korrekt länkade. Rensar tabellen från inlägg, kvarblivna uppgraderingar, fixade buggar eller ej fastställda faktorer.

en: Removes invalid rows stored in option and hide admin notice.
sv: Ta bort ogiltiga rader lagrade i alternativ och dölj adminmeddelande.

en: Rename label to %s
sv: Döp om etikett till %s

en: Replied
sv: Svarade

en: Reply to admin
sv: Svara admin

en: Reply to admin:
sv: Svar till admin:

en: Reply to translator
sv: Svara översättare

en: Reply to translator:
sv: Svar till översättaren:

en: Reporting to wpml.org
sv: Rapportera till wpml.org

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset and deactivate WPML
sv: Återställ och inaktivera WPML

en: Reset languages
sv: Återställ språk

en: Reset settings
sv: Återställ inställningar

en: Restore
sv: Återställ

en: Restore default
sv: Återställ standard

en: Restore dismissed and hidden messages and notifications.
sv: Återställ avfärdade och dolda meddelanden och aviseringar.

en: Restore messages and notification
sv: Återställ meddelanden och aviseringar

en: Resume Upgrade Process
sv: Återta uppgraderingsprocessen

en: Retry
sv: Försök igen

en: Review
sv: Granska

en: Reviewed by:
sv: Granskad av:

en: Run Upgrade Process
sv: Kör uppgraderingsprocess

en: Running now batch #%d
sv: Kör nu batch #%d

en: SEO Options
sv: Alternativ för sökmotoroptimering

en: Save
sv: Spara

en: Scanning Results
sv: Skanningsresultat

en: Scanning now, please don't close this page.
sv: Skannar nu, stäng inte den här sidan.

en: Search
sv: Sök

en: Search Dropdown: placeholder
sv: Söklistruta: platshållare

en: Search Inline: placeholder
sv: Infogad sökning: platshållare

en: Search Modal: placeholder
sv: Modal sökning: platshållare

en: Select All
sv: Välj alla

en: Select Language
sv: Välj språk

en: Select Validation
sv: Välj validering

en: Select a preset
sv: Välj en förinställning

en: Select bulk action
sv: Välj åtgärd för mängd

en: Select how to display the language switcher in the menu. Choose "List of languages" to display all the items at the same level or "Dropdown" to display the current language as parent and other languages as children.
sv: Välj hur språkväxlaren ska visas i menyn. Välj "Språklista" för att visa alla objekt på samma nivå eller "Rullgardin" för att visa det aktuella språket som överordnat och de övriga som underordnade.

en: Select the menus, in which to display the language switcher.
sv: Välj de menyer där språkväxlaren ska visas.

en: Select the position to display the language switcher in the menu.
sv: Välj den position där språkväxlaren ska visas i menyn.

en: Select the position to display the post translations links.
sv: Välj den position där inläggens översättningslänkar ska visas.

en: Select the style of the language switcher.
sv: Välj stil för språkväxlaren.

en: Select the taxonomy to translate:
sv: Välj taxonomi att översätta:

en: Select the widget area where to include the language switcher.
sv: Välj det widgetområde där språkväxlaren ska inkluderas.

en: Select this option if your theme or plugins use AJAX operations on the front-end, that WPML needs to filter. WPML will set a cookie using JavaScript which will allow it to return the correct content for AJAX operations.
sv: Välj detta alternativ om ditt tema eller insticksprogram använder AJAX-funktioner på besökssidan och som WPML behöver filtrera. WPML kommer att ställa in en cookie med hjälp av JavaScript som kommer göra det möjligt att returnera korrekt innehåll för AJAX-funktioner.

en: Select your language:
sv: Välj ditt språk:

en: Send
sv: Skicka

en: Send to translation the content of raw HTML cells
sv: Skicka innehållet från oredigerade HTML-celler till översättning

en: Send to translator
sv: Skicka till översättare

en: Sent to translation service
sv: Skickad till översättningstjänst

en: Sent to translator
sv: Skickad till översättare

en: Set admin language as editing language.
sv: Ställ in admin-språk som redigeringsspråk.

en: Set language information
sv: Ställ in språkinformation

en: Set language information for existing media
sv: Ställ in språkinformation för befintlig media

en: Set page parent for translation according to page parent of the original language
sv: Ställ in överordnad sida enligt överordnad sida på originalspråket

en: Set-up the translation
sv: Ställ in översättningen

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done
sv: Delvis klar

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done.
sv: Delvis klar.

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: There might be more content to fix: please repeat the process.
sv: Det kan finnas mer innehåll att fixa: upprepa processen.

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: translation jobs updated
sv: översättningsjobb uppdaterade

en: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated.
sv: Ställer in översättningsstatusen till DUPLICERA i tabellen icl_translation_status för poster som är markerade som duplicerade.

en: Setting language to media. %d left
sv: Ställer in språk för media. %d kvar

en: Setting language to media: done!
sv: Ställer in språk för media: klart!

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings saved
sv: Inställningar sparade

en: Settings updated
sv: Inställningar uppdaterades.

en: Setup
sv: Inställning

en: Setup WPML
sv: Inställningar för WPML

en: Show
sv: Visa

en: Show Active Language - has to be ON with Dropdown
sv: Visa aktivt språk - måste vara PÅ med listruta

en: Show Translation Feedback module for these languages:
sv: Visa översättningsfeedback-modulen för dessa språk:

en: Show content in:
sv: Visa innehåll på:

en: Show details
sv: Visa detaljer

en: Show language switcher in footer
sv: Visa språkväxlaren i sidfoten

en: Show links above or below posts, offering them in other languages
sv: Erbjud inlägg på andra språk genom att visa länkar ovanför eller nedanför inlägget

en: Show on the left side of the screen
sv: Visa på skärmens vänstra sida

en: Show on the right side of the screen
sv: Visa på skärmens högra sida

en: Show this notice.
sv: Visa detta meddelande.

en: Showing content in:
sv: Visar innehåll i:

en: Since WPML 3.6.0, the language switchers are not using CSS IDs and the CSS classes have changed. This was required to fix some bugs and match the latest standards. If your theme or your custom CSS is not relying on these old selectors, it's recommended to skip the backwards compatibility. However, it's still possible to re-activate this option later.
sv: Sedan WPML 3.6.0 använder inte språkväxlarna CSS ID:n och CSS-klasserna har ändrats. Detta var nödvändigt för att åtgärda vissa fel och matcha de senaste standarderna. Om ditt tema eller anpassade CSS inte förlitar sig på gamla väljare rekommenderas det att steget för bakåtkompatibilitet hoppas över. Detta alternativ går att återaktivera senare.

en: Since WPML 4.5.0, the Translation Management plugin is part of WPML core. Please uninstall this plugin and delete it from your plugins folder.
sv: Sedan WPML 4.5.0 är insticksprogrammet Translation Management en inbyggd del av WPML. Avinstallera detta insticksprogram och radera det från mappen med insticksprogram.

en: Site
sv: Webbplats

en: Site Languages
sv: Webbplatsens språk

en: Skip backwards compatibility
sv: Hoppa över bakåtkompatibilitet

en: Skip language
sv: Hoppa över språk

en: Slides: button text
sv: Bilder: knapptext

en: Slides: description
sv: Bilder: beskrivning

en: Slides: heading
sv: Bilder: rubrik

en: Slides: link URL
sv: Bildspel: länk-URL

en: Slug
sv: Slugg

en: Slug translation is currently disabled in WPML. %1$sClick here to enable.%2$s
sv: Slug-översättning är för närvarande inaktiverad i WPML. %1$sKlicka här för att aktivera.%2$s

en: Slugs are currently not translated.
sv: Sluggar översätts inte för närvarande.

en: Slugs are currently translated. Click the link above to edit the translations.
sv: Sluggar översätts. Klicka på länken ovan för att redigera översättningarna.

en: Some WPML Language Switcher settings were reinitialized because they were corrupted. Please re-configure them:
sv: Visa inställningar för WPML Language Switcher startades om eftersom de var skadade. Omkonfigurera dem:

en: Some content may not be translated to all languages. Choose what should appear in the language switcher when translation is missing.
sv: Visst innehåll kanske inte är översatt till alla språk. Välj vad som ska visas i språkväxlaren när översättning saknas.

en: Some features related to String Translations may not work correctly without utf8mb4 character.
sv: Vissa funktioner som har att göra med strängöversättning kanske inte fungerar korrekt utan teckenuppsättningen utf8mb4.

en: Some parameters are missing for this request.
sv: Vissa parametrar saknas för denna begäran.

en: Something went wrong. Please try again or contact the support.
sv: Någonting gick fel. Försök igen eller kontakta supporten.

en: Started...
sv: Påbörjad...

en: Starting number
sv: Startnummer

en: Starting the upgrade process...
sv: Börjar uppgraderingsprocessen...

en: Starting...
sv: Startar...

en: Stop showing this message
sv: Visa inte längre detta meddelande

en: Store a language cookie to support language filtering for AJAX
sv: Lagra en språkcookie för att stödja språkfiltrering för AJAX

en: Strings for menus will be updated
sv: Menysträngar kommer att uppdateras

en: Style
sv: Stil

en: Styling the language switcher with additional CSS
sv: Ge språkväxlaren en stil med ytterligare CSS

en: Subscribe form: Button Text
sv: Prenumerationsformulär: knapptext

en: Subscribe form: Checkbox Text
sv: Prenumerationsformulär: text för kryssruta

en: Subscribe form: Notification Subject
sv: Prenumerationsformulär: aviseringsämne

en: Subscribe form: Redirect Link
sv: Prenumerationsformulär: omdirigeringslänk

en: Subscribe form: Success Message
sv: Prenumerationsformulär: meddelande vid lyckad åtgärd

en: Subscribe form: Terms and Conditions
sv: Prenumerationsformulär: regler och villkor

en: Sync
sv: Synka

en: Synchronize comment status
sv: Synkronisera status för kommentarer

en: Synchronize comments on duplicate content
sv: Synkronisera kommentarer för dubelttinnehåll

en: Synchronize menus between languages.
sv: Synkronisera menyer mellan språk.

en: Synchronize page order for translations
sv: Synkronisera sidordningen för översättningar

en: Synchronize page template
sv: Synkronisera sidmall

en: Synchronize password for password protected posts
sv: Synkronisera lösenord för lösenordsskyddade inlägg

en: Synchronize ping status
sv: Synkronisera pingstatus

en: Synchronize posts format
sv: Synkronisera inläggsformat

en: Synchronize posts taxonomies
sv: Synkronisera inläggstaxonomier

en: Synchronize private flag
sv: Synkronisera egen flagga

en: Synchronize sticky flag
sv: Synkronisera stickyflagga

en: Synchronize taxonomy hierarchy according to: %1$s language.
sv: Synkronisera taxonomihierarki i enlighet med: %1$s språk.

en: Syncing menus %1 of %2
sv: Synkroniserar menyer %1 av %2

en: Tab Item Content
sv: Flikobjektinnehåll

en: Tab Item Label
sv: Flikobjektetikett

en: Table of Contents - Title
sv: Innehållsförteckning - Titel

en: Tabs: Content
sv: Flikar: Innehåll

en: Tabs: Title
sv: Flikar: Titel

en: Tabs: content
sv: Flikar: innehåll

en: Tabs: label
sv: Flikar: etikett

en: Target Language
sv: Målspråk

en: Taxonomies Translation
sv: Taxonomiöversättning

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Taxonomy Translation
sv: Taxonomiöversättning

en: Taxonomy translation
sv: Taxonomiöversättning

en: Technical support for clients is available via %sWPML forums%s.
sv: Teknisk support för kunder finns tillgänglig via %sWPML-forumen%s.

en: Tell me more
sv: Berätta mer

en: Tell the world your site is running multilingual with WPML (places a message in your site's footer) - <a href="%s">read more</a>
sv: Berätta för världen att din webbplats är flerspråkig med WPML (visar ett meddelande i webbplatsens sidfot) - <a href="%s">läs mer</a>

en: Term translation
sv: Översättning av termer

en: Testimonial Carousel: Content
sv: Utlåtandekarusell: innehåll

en: Testimonial Carousel: Name
sv: Utlåtandekarusell: namn

en: Testimonial Carousel: Title
sv: Utlåtandekarusell: titel

en: Testimonial content
sv: Innehåll i omdöme

en: Testimonial job
sv: Omdömesyrke

en: Testimonial name
sv: Omdömesnamn

en: Testimonial: Heading
sv: Utlåtande: rubrik

en: Text Color
sv: Textfärg

en: Text Editor
sv: Textredigerare

en: Text content
sv: Textinnehåll

en: Text editor
sv: Textredigerare

en: Text for alternative languages for posts:
sv: Text för inlägg på alternativa språk:

en: Thank you for choosing. You can always change your selection in %sPost Types Translation setup%s.
sv: Tack för att du valde. Du kan alltid ändra ditt val i %sPost Types översättningsinställningar%s.

en: Thank you for registering WPML on this site. You will receive automatic updates when new versions are available.
sv: Tack för din registrering av WPML på den här platsen. Du kommer att få automatiska uppdateringar när nya versioner finns tillgängliga.

en: Thank you for your rating and comment!
sv: Tack för ditt betyg och din kommentar!

en: Thank you for your rating!
sv: Tack för ditt betyg!

en: The 'Reset' action will deactivate the WPML plugin after it deletes the WPML tables (tables with the 'icl_' prefix) from the database. The action will NOT delete any content (posts, taxonomy terms etc.). It only affects translation and language information that WPML associates with each content type.
sv: Åtgärden 'Återställ' inaktiverar WPML-insticksprogrammet efter att det har tagit bort WPML-tabellerna (tabeller med prefixet 'icl_') från databasen. Åtgärden tar INTE bort något innehåll (inlägg, taxonomier, termer, osv.). Den påverkar enbart översättnings- och språkinformation som WPML associerar med varje innehållstyp.

en: The Language code already exists.
sv: Språkkoden finns redan.

en: The Language name already exists.
sv: Språkets namn finns redan.

en: The Media Translation plugin needs to add languages to your site's media. Without this language information, existing media files will not be displayed in the WordPress admin.
sv: Insticksprogrammet Media Translation behöver lägga till språk till din plats media. Utan denna språkinformation kan inte befintliga mediafiler visas i WordPress-admin.

en: The URL of the HTML file is required
sv: HTML-filens URL krävs

en: The WPML Multilingual CMS plugin is not currently enabled.
sv: WPML Multilingual CMS-plugin är inte aktiverad.

en: The WPML Page Builders plugin that you're using is now part of WPML.
sv: Insticksprogrammet WPML Page Builders som du använder är nu en del av WPML.

en: The button is disabled because all existing menus have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
sv: Knappen är inaktiverad eftersom alla befintliga menyer har språkväxlare. Du kan redigera inställningarna för de befintliga språkväxlarna.

en: The button is disabled because all existing widget areas have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
sv: Knappen är inaktiverad eftersom alla befintliga widgetområden har språkväxlare. Du kan redigera inställningarna för de befintliga språkväxlarna.

en: The button is disabled because there are no menus in the site. Add a menu and you can later enable a language switcher in it.
sv: Knappen är inaktiverad eftersom det inte finns några menyer på webbplatsen. Lägg till en meny så kan du sedan aktivera en språkväxlare i den.

en: The button is disabled because there are no registered widget areas in the site.
sv: Knappen är inaktiverad eftersom det inte finns några registrerade widgetområden på webbplatsen.

en: The current content of this %s will be permanently lost. WPML will copy the %s content and replace the current content.
sv: Nuvarande innehåll i %s kommer tas bort permanent. WPML kommer kopiera det %s innehållet och ersätta det nuvarande.

en: The data will be encrypted with the %s algorithm.
sv: Dessa data kommer att krypteras med algoritmen %s.

en: The default locale already exists.
sv: Standardplats finns redan.

en: The eval() PHP function must be enabled.
sv: PHP-funktionen eval() måste vara aktiverad.

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2, therefore it must have been disabled by either you or your host.
sv: Filtertillägget är aktiverat som standard från och med PHP 5.2 och måste därför ha inaktiverats antingen av dig eller din värd.

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2.0. Before this time an experimental PECL extension was\n            used, however, the PECL version is no longer recommended to be used or updated. (source:
sv: Filtertillägget är aktiverat som standard från och med PHP 5.2.0. Tidigare användes ett experimentellt PECL-tillägg \n            men PECL-versionen rekommenderas inte längre för användning eller uppdatering. (källa:

en: The following components are not updated:
sv: Följande komponenter har inte uppdaterats:

en: The following exception has occurred while running the migration, please try again later or contact support if the problem persists.
sv: Följande undantag inträffade då migreringen kördes. Försök igen senare eller kontakta supporten om problemet kvarstår.

en: The following terms do not have a translation in the chosen language and will be disconnected from this post:
sv: Följande termer har ingen översättning på det valda språket och kommer att kopplas bort från det här inlägget:

en: The hreflang already exists.
sv: Detta hreflang finns redan.

en: The language %s was deleted.
sv: Språket %s togs bort.

en: The menus on this page may not sync because it requires more input variables. Please modify the %1$s setting in your php.ini or .htaccess files to %2$s or more.
sv: Menyerna på denna sida kanske inte synkroniseras eftersom de kräver fler indatavariabler. Ändra inställningen %1$s setting i filerna php.ini eller .htaccess till %2$s eller mer.

en: The original has been deleted!
sv: Originalet har tagits bort!

en: The remote XML Config Log is empty
sv: XML fjärrkonfigurationsloggen är tom

en: The selected menus have been synchonized.
sv: De valda menyerna har synkroniserats.

en: The selected strings can now be translated using the %1$s string translation %2$s screen
sv: Den valda strängen kan nu översättas med %1$s strängöversättning %2$s-skärmen

en: The taxonomy hierarchy is already synchronized.
sv: Hierarkin för taxonomin har redan synkroniserats.

en: The taxonomy hierarchy is now synchronized.
sv: Taxonomihierarkin är nu synkroniserad.

en: The translation preference for this field are being controlled by a language configuration XML file. If you want to control it manually, remove the entry from the configuration file.
sv: Översättningspreferensen för det här fältet kontrolleras av en XML-fil för språkkonfigurering. Om du vill kontrollera den manuellt, ta bort inlägget från konfigureringsfilen.

en: The trashed feedback will be permanently deleted after %d days.
sv: Den kastade feedbacken kommer att tas bort permanent efter %d dagar.

en: The upgrade is complete.
sv: Uppgraderingen är klar.

en: The uploaded file exceeds %s bytes.
sv: Den uppladdade filen överskrider %s bytes.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
sv: Uppladdade filer överskrider direktivet för upload_max_filesize i php.ini.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
sv: Den uppladdade filen blev endast delvis uppladdad.

en: The user could not be created
sv: Användaren kunde inte skapas

en: The web server cannot write to the .htaccess file
sv: Webbservern kan inte skriva till .htaccess-filen.

en: Theme and Plugins compatibility with WPML
sv: Kompatibilitet för teman och insticksprogram med WPML

en: Theme and plugins localization
sv: Lokalisering av plugins och teman

en: Theme and plugins reporting
sv: Rapportering av teman och insticksprogram

en: There are no templates available.
sv: Det finns inga tillgängliga mappar.

en: There is content in the following languages but it won't be visible on the site because those languages are not activated.
sv: Det finns innehåll på följande språk, men det kommer inte att vara synligt på webbplatsen eftersom dessa språk inte är aktiverade.

en: There was an error uploading the file, please try again!
sv: Det uppstod ett fel när filen laddades upp, försök igen!

en: These languages are enabled for this site:
sv: De här språken är aktiverade för denna plats:

en: These plugins are known to have compatibiliy issues with WPML:
sv: Dessa plugins har kompatibilitetsproblem med WPML:

en: This action is not allowed
sv: Denna åtgärd är inte tillåten

en: This can be a result of either:
sv: Det här kan orsakas av antingen:

en: This document is a duplicate of %s and it is maintained by WPML.
sv: Dokumentet är en dubblett av %s och sköts av WPML.

en: This feature turns themes into multilingual, without having to edit their PHP files.
sv: Den här funktionen gör teman flerspråkiga utan att PHP-filerna behöver redigeras.

en: This feature uses Javascript. Make sure that your site doesn't have JS errors.
sv: Denna funktion använder Javascript. Se till att din sida inte har JS-fel.

en: This function is available through the Network Admin section.
sv: Denna funktion finns tillgänglig i nätverksadminavdelningen.

en: This information allows our support team to see the versions of WordPress, plugins and theme on your site. Provide this information if requested in our support forum. No passwords or other confidential information is included.
sv: Denna information gör att vår supportgrupp kan se versionerna av WordPress, insticksprogram och teman på din plats. Lämna denna information om detta efterfrågas i vårt support-forum. Inga lösenord eller annan konfidentiell information inkluderas.

en: This is a translation of
sv: Det här är översättningen för

en: This is the order in which the languages will be displayed in the language switcher.
sv: Detta är den ordning språken kommer att visas på i språkväxlaren.

en: This language selector determines which content to display. You can choose items in a specific language or in all languages. To change the language of the WordPress Admin interface, go to your profile.
sv: Denna språkväljare fastställer vilket innehåll som ska visa. Du kan välja objekt på ett visst språk eller på alla språk. Gå till din profil om du vill byta språk på ditt administrationsgränssnitt för WordPress.

en: This may solve issues like missing languages in the language switcher.
sv: Detta kan lösa problem såsom saknade språk i språkväxlaren.

en: This means that %s isn't yet aware of the problem in the translation and cannot fix it.
sv: Detta innebär att %s ännu inte är medveten om problemet i översättningen och kan inte åtgärda det.

en: This normally takes a few seconds, but may last up to several minutes of very large databases.
sv: Detta tar normalt några sekunder, men kan ta upp till flera minuter för väldigt stora databaser.

en: This operation copies the content from the original language onto this translation. It's meant for when you want to start with the original content, but keep translating in this language. This button is only enabled when there's no content in the editor.
sv: Detta kopierar innehållet från originalspråket till översättningen. Det är avsett när du vill börja med originalinnehållet, men översätta till detta språk. Knappen aktiveras bara när det inte finns något innehåll i redigeringsprogrammet.

en: This operation will remove WPML's language table and recreate it. You should use it if you just installed WPML and you're not seeing a complete list of available languages.
sv: Denna åtgärd tar bort WPMLs språktabell och återskapar den. Du bör använda den om du nyss installerat WPML och inte ser en komplett lista över dina tillgängliga språk.

en: This operation will reset WPML's language tables and reinstall it. Any custom languages that you added will be removed.
sv: Den här åtgärden kommer att nollställa WPMLs språktabeller och återinstallera den. Alla anpassade språk som du lagt till kommer att tas bort.

en: This operation will synchronize this translation with the original language. When you edit the original, this translation will update immediately. It's meant when you want the content in this language to always be the same as the content in the original language.
sv: Du kommer synkronisera översättningen med originalspråket. När du redigerar originalet kommer översättningen omedelbart uppdateras. Det är avsett för när du vill att innehållet på detta språket alltid skall matcha innehållet på originalspråket.

en: This option is not yet available for Multisite installs
sv: Detta alternativ är ej tillgängligt än för multiwebbplats-installationer

en: This page was translated from:
sv: Denna sida översattes från:

en: This post is already duplicated.
sv: Detta inlägg har redan duplicerats.

en: This post is also available in:
sv: Det här inlägget finns också på:

en: This post is also available in: %s
sv: Inlägget finns också på: %s

en: This screen contains the language settings for your site.
sv: Detta fönster innehåller språkinställningarna för din webbplats.

en: This setting is controlled by a wpml-config.xml file. Click here to unlock and override this setting.
sv: Denna inställning styrs av en wpml-config.xml-fil. Klicka här för att låsa upp och åsidosätta denna inställning.

en: This term has additional meta fields:
sv: Denna term har ytterligare metafält:

en: This text appears before the list of languages. Your text needs to include the string %s which is a placeholder for the actual links.
sv: Denna text visas före språklistan. Din text måste inkludera strängen %s som är en platshållare för de faktiska länkarna.

en: This version of WPML includes major updates and improvements.
sv: Denna version av WPML inkluderar större uppdateringar och förbättringar.

en: This version of WPML will only receive security fixes for the next 12 months
sv: Denna version av WPML kommer endast att ta emot säkerhetsåtgärder under de kommande 12 månaderna

en: This warning will disappear once this issue is fixed.
sv: Den här varningen försvinner så snart detta problem är åtgärdat.

en: This will assign the same taxonomy terms as the source for each post translation.
sv: Detta kommer att tilldela samma taxonomitermer som i källan till varje inläggsöversättning.

en: This will be the last version of WPML which works with the currently installed PHP version
sv: Detta blir den sista versionen av WPML som fungerar med den PHP-version du har installerad

en: This will change the settings of your language switchers %s to their defaults as set by the theme. Please note that some switchers may be removed and others may be added.
sv: Detta kommer att ändra inställningarna för dina språkväxlare %s till den standard som temat anger. Notera att vissa växlare kan tas bort och andra läggas till.

en: This will check for comments that have a language different than the content they belong to. If found, we can delete these comments for you. We call these 'orphan comments'.
sv: Detta kontrollerar kommentarer som har ett annat språk än det innehållet hör till. Om sådana hittas kan vi radera dessa åt dig. Vi kallar dessa för 'lösa kommentarer'.

en: Title
sv: Titel

en: To add categories that already exist in other languages go to the <a%s>category management page</a>
sv: För att lägga till kategorier som redan finns på andra språk gå till<a%s> kategorihanteringssidan</a>

en: To easily translate %s, you need to add the following WPML components:
sv: För att enkelt översätta %s behöver du följande WPML-komponenter:

en: To enable it, either you or your host will need to open your website's php.ini file and either:
sv: För att aktivera det måste antingen du eller din värd öppna din webbplats php.ini-fil och antingen:

en: To ensure and improve the security of your website, WPML makes use of the
sv: För att säkerställa och förbättra säkerheten på din webbplats använder sig WPML av

en: To fix, open "%s" and set the "default locale" values as shown above.
sv: Åtgärda detta genom att öppna "%s" och ställ in värdena för "Standardspråksversion" såsom visas ovan.

en: To learn more, please visit our documentation page about %s.
sv: För att lära dig mer, gå till vår dokumentationssida om %s.

en: To synchronize values for translations, you need to enable WPML's Translation Management module.
sv: För att synkronisera värden för översättningar måste du aktivera WPML:s modul för översättningshantering.

en: To translate taxonomy labels and slug you need %s plugin.
sv: Du behöver insticksprogrammet %s för att översätta taxonomi- och sluggetiketter.

en: Toggle: Content
sv: Växla: Innehåll

en: Toggle: Title
sv: Växla: Titel

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
en: It requires a call to each of the site's language domains on both log-in and log-out, so there's a small performance penalty to using it.
sv: Det krävs ett anrop till var och en av webbplatsens språkdomäner både vid inloggning och utloggning, så det blir en liten prestandaförlust när man använder den.

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
en: This feature allows the theme and plugins to work correctly when on sites that use languages in domains.
sv: Denna funktion gör att teman och insticksprogram fungerar korrekt på webbplatser som använder språk i domäner.

en: Total
sv: Totalt

en: Translatable
sv: Översättningsbar

en: Translatable custom posts linking
sv: Länkning av översättningsbara anpassade poster

en: Translatable taxonomies linking
sv: Länkning av översättningsbara taxonomier

en: Translate
sv: Översätt

en: Translate existing media in all languages
sv: Översätt befintlig media till alla språk

en: Translate independently
sv: Översätt självständigt

en: Translate menu strings and URLs for:
sv: Översätt menysträngar och url:er för:

en: Translate this Document
sv: Översätt det här dokumentet

en: Translated by:
sv: Översatt av:

en: Translated post
sv: Översatt inlägg

en: Translating %1$s? Use the %2$s table for easier translation.
sv: Översätter %1$s? Använd tabellen %2$s för enklare översättning.

en: Translating content created with page builders
sv: Översätta innehåll skapat med sidobyggare

en: Translating media. %d left
sv: Översätter media. %d kvar

en: Translating media: done!
sv: Översätter media: klart!

en: Translation
sv: Översättning

en: Translation (new)
sv: Översättning (ny)

en: Translation Dashboard
sv: Översättningskontrollpanel

en: Translation Feedback
sv: Översättningsfeedback

en: Translation Feedback button on front-end:
sv: Knapp för översättningsfeedback på besökssidan:

en: Translation Priorities
sv: Översättningsprioriteringar

en: Translation Priority
sv: Översättningsprioritet

en: Translation Service
sv: Översättningstjänst

en: Translation entry not found for: %d
sv: Översättningsinlägg ej hittat för: %d

en: Translation fixed
sv: Översättning fixad

en: Translation of
sv: Översättning av

en: Translation of %1$s
sv: Översättning av %1$s

en: Translation options
sv: Översättningsalternativ

en: Translation preferences
sv: Översättningsinställningar

en: Translation rating
sv: Betyg på översättning

en: Translation ready to download
sv: Översättning klar att ladda ner

en: Translation requests cancelled.
sv: Översättningsförfrågan avbruten.

en: Translation to:
sv: Översättning till:

en: Translation:
sv: Översättning:

en: Translations
sv: Översättningar

en: Translations of taxonomy %1$s labels and slug
sv: Översättningar av taxonomi %1$s etiketter och slug

en: Translator
sv: Översättare

en: Translator replied
sv: Översättare svarade

en: Trash
sv: Papperskorgen

en: Troubleshooting
sv: Felsökning

en: Type a post title
sv: Ange en inläggstitel

en: URL rewriting is not enabled in your web server.
sv: URL-omskrivning är inte aktiverat på din webbserver.

en: URLs for menus will be updated
sv: URL:er för menyer kommer att uppdateras

en: Unable to remove relationship!
sv: Kunde inte ta bort relation!

en: Uncategorized
sv: Okategoriserad

en: Unknown remote translation service
sv: Okänd fjärröversättningstjänst

en: Unknown reviewer
sv: Okänd granskare

en: Until now, your site was set to display "all blog posts", even if they are not translated. That feature is now replaced with a better and more complete translation mode.
sv: Fram till nu har din webbplats varit inställd på att visa "alla blogginlägg" även om de inte är översatta. Den funktionen är nu ersatt med ett bättre och mer komplett översättningsläge.

en: Untranslated URL %s
sv: Ej översatt URL %s

en: Untranslated URLs for menus
sv: Ej översatta URL:er för menyer

en: Untranslated string %s
sv: Ej översatt sträng %s

en: Untranslated strings for menus
sv: Ej översatta menysträngar

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update %1$s menu option to %2$s
sv: Uppdatera menyalternativet %1$s till %2$s

en: Update %s translation
sv: Uppdatera %s översättning

en: Update Taxonomy Hierarchy
sv: Uppdatera hierarki för taxonomi

en: Update Translation Priority
sv: Uppdatera översättningsprioritering

en: Update URL to %s
sv: Uppdatera URL till %s

en: Update term names
sv: Uppdatera term-namn

en: Updated Name
sv: Uppdaterat namn

en: Upload dir is not writable
sv: Uppladdningskatalog ej skrivbar

en: Upload directory cannot be created. Check your permissions.
sv: Uppladdningskatalog kan ej skapas. Kontrollera tillstånd.

en: Uploads
sv: Uppladdningar

[ctx: Use Translation Editor notice 1/3]
en: You are using DIVI theme, and you have chosen to use the standard editor for translating content.
sv: Du använder DIVI-tema och du har valt att använda standardredigeraren för att översätta innehåll.

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
en: Some functionalities may not work properly. We encourage you to switch to use the Translation Editor.
sv: Vissa funktioner kanske inte fungerar korrekt. Vi uppmanar dig att byta till översättningsredigeraren.

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
en: You can find more information here: %s
sv: Du kan hitta mer information här: %s

en: Use directory for default language
sv: Använd register för standardspråk

[ctx: Used before the last element of a three or more elements list]
en: , and
sv:  och

[ctx: Used between elements of a two elements list]
en: and
sv: och

en: User not found
sv: Användaren hittades inte

en: Utf8mb4 charset
sv: Utf8mb4 teckenuppsättning

en: Valid
sv: Giltig

en: Validate on save
sv: Validera vid sparning

en: Video: DailyMotion URL
sv: Video: DailyMotion-URL

en: Video: External hosted
sv: Video: externt lagrad

en: Video: Link
sv: Video: Länk

en: Video: Self hosted
sv: Video: lokalt installerad

en: Video: Vimeo URL
sv: Video: Vimeo-URL

en: Video: Vimeo link
sv: Video: Vimeolänk

en: Video: Youtube URL
sv: Video: Youtube-URL

en: Video: embed code
sv: Video: inbäddad kod

en: View post
sv: Visa inlägg

en: Visit
sv: Besök

en: WP Menus Sync
sv: Synka WP-menyer

en: WPML 3.2 release notes
sv: WPML 3.2, versionsinformation

en: WPML Language Switcher
sv: WPML språkväxlare

en: WPML Network Setup
sv: WPML-nätverksinställningar

en: WPML Settings
sv: WPML-inställningar

en: WPML Setup
sv: WPML-installation

en: WPML Site Languages section
sv: WPML-webbplatsens språkdel

en: WPML Update is Incomplete
sv: Uppdateringen av WPML är ofullständig

en: WPML admin screens require JavaScript in order to display. JavaScript is currently off in your browser.
sv: Admin-fönstret i WPML behöver JavaScript för att kunna visas. JavaScript är för närvarande ej aktiverat i din webbläsare.

en: WPML allows you to easily translate your site's taxonomies. Only taxonomies marked as translatable will be available for translation. Select the taxonomy in the dropdown menu and then use the list of taxonomy terms that appears to translate them.
sv: WPML låter dig enkelt översätta din sidas taxonomier. Endast taxonomier markerade som översättningsbara kommer att finnas tillgängliga för översättning. Välj taxonomi i listrutemenyn och använd sedan listan över taxonomitermer som visas för att översätta dem.

en: WPML can automatically redirect visitors according to browser language.
sv: WPML kan automatiska dirigera om besökare efter webbläsarspråk.

en: WPML can't be functional because it requires a disabled PHP extension!
sv: WPML kan inte fungera eftersom det kräver ett inaktiverat PHP-tillägg!

en: WPML can't run normally. There is an installation or server configuration problem. %1$sShow details%2$s
sv: WPML kan inte köras normalt. Det är problem med en installation eller serverkonfigurering. %1$sVisa information%2$s

en: WPML cannot be activated together with these older plugins:
sv: WPML kan inte användas tillsammans med dessa äldre plugins:

en: WPML cannot communicate with the remote translation service. Please make sure WPML Translation Management is active.
sv: WPML kan inte kommunicera med fjärröversättningstjänsten. Se till att WPML översättningshantering är aktiv.

en: WPML capabilities
sv: WPML kapaciteter

en: WPML could not create a cache directory in %s
sv: WPML kunde inte skapa ett cacheregister i %s

en: WPML could not load configuration files, which your site needs.
sv: WPML kunde inte läsa in konfigurationsfiler som din plats behöver.

en: WPML could not write in the cache directory: %s
sv: WPML kunde inte skriva i cacheregistret: %s

en: WPML flag
sv: WPML-flagga

en: WPML has been activated for the selected site.
sv: WPML har aktiverats för den valda webbplatsen.

en: WPML has been deactivated for the selected site.
sv: WPML har avaktiverats för den valda webbplatsen.

en: WPML has been reset for the selected site.
sv: WPML har återställts för den valda webbplatsen.

en: WPML is disabled because it requires WordPress version 4.4 or above.
sv: WPML är inaktiverad eftersom den kräver WordPress version 4.4 eller senare.

en: WPML is missing some records in the languages tables and it cannot fully work until this issue is fixed.
sv: WPML saknar några poster i språkets tabell och kan inte fungera fullt ut förrän detta problem har åtgärdats.

en: WPML language settings
sv: WPML-språkinställningar

en: WPML lets you open these pages for feedback, so that visitors can tell you if they notice anything wrong.
sv: WPML låter dig öppna dessa sidor för feedback så att besökare kan tala om för dig om de upptäcker några fel.

en: WPML love
sv: Jag gillar WPML

en: WPML needs to load configuration files, which tell it how to translate your theme and the plugins that you use. If there's a problem, use the Retry button. If the problem continues, contact WPML support, show the error details and we'll help you resolve it.
sv: WPML måste ladda konfigurationsfiler som talar om för det hur ditt tema ska översättas och vilka insticksprogram du använder. Om ett problem uppstår, använd knappen Försök igen. Om problemet kvarstår, kontakta WPML-supporten och visa felinformationen så hjälper de dig.

en: WPML needs to upgrade the post's media information.
sv: WPML måste uppgradera inläggets mediainformation.

en: WPML requires database upgrade
sv: WPML kräver databasuppgradering

en: WPML settings
sv: WPML-inställningar

en: WPML uses cookies to identify the visitor’s current language, the last visited language and the language of users who have logged in.
sv: WPML använder cookies för att identifiera användarens aktuella språk, senast besökta språk och språk för senast inloggade användare.

en: WPML will be deactivated
sv: WPML kommer avaktiveras

en: WPML will copy %s from %s when you save this post.
sv: WPML kommer kopiera %s från %s när du sparar detta inlägg.

en: WPML will copy this field from %s when you save this post.
sv: WPML kommer kopiera fältet från %s när du sparar inlägget.

en: WPML will no longer synchronize this %s with the original content.
sv: WPML kommer inte längre synka %s med originalinnehållet.

en: WPML will reset all language information to its default values. Any languages that you added or edited will be lost.
sv: WPML kommer återställa all språkinformation till standardvärden. Alla språk du lagt till eller redigerat kommer försvinna.

en: WPML.org account
sv: WPML.org-konto

en: Waiting for translator
sv: Väntar på översättare

en: Want to know if recent translations you received have problems?
sv: Vill du veta om det är något problem med den översättning du fick nyligen?

en: We automatically created a translation job for the reusable block:
sv: Vi skapade ett översättningsjobb automatiskt för det återanvändbara blocket:

en: We automatically created translation jobs for the reusable blocks:
sv: Vi skapade översättningsjobb automatiskt för de återanvändbara blocken:

en: We couldn't complete the whole process in one request. Please click on the "Upgrade" button to continue.
sv: Det gick inte att slutföra hela processen i en begäran. Klicka på knappen "Uppgradera" för att fortsätta.

en: What to include in the language switcher:
sv: Vad som ska inkluderas i språkväxlaren:

en: What to show for the root url:
sv: Vad som ska visas för rot-URL:

en: When WPML is activated, the site language should be changed in the %s.
sv: När WPML är aktiverad ska webbplatsens språk ändras i %s.

en: When deleting a post, delete translations as well
sv: När ett inlägg raderas, radera även översättningar

en: When deleting a taxonomy (category, tag or custom), delete translations as well
sv: Vid borttagning av en taxonomi (kategori, etikett eller anpassad), ta även bort översättningar

en: When uploading media to the Media library, make it available in all languages
sv: Gör media tillgängligt för alla språk vid uppladdning till mediebiblioteket.

en: Which blog posts do you want to display on your site's translations?
sv: Vilket blogginlägg vill du visa på din webbplats översättningar?

en: While you use the plugin, WPML will share data regarding the site through Installer. No data from the user itself will be shared.
sv: När du använder insticksprogrammet kommer WPML dela data om webbplatsen via Installer. Inga data från användaren själv kommer att delas.

en: White
sv: Vit

en: Widget area
sv: Widgetområde

en: Widget language switcher
sv: Widget-språkväxlare

en: Widget title:
sv: Widget-titel:

en: Width
sv: Bredd

en: Will be added
sv: Kommer att läggas till

en: Will be removed
sv: Kommer att tas bort

en: WordPress 3.9 or later is required.
sv: WordPress 3.9 eller senare krävs.

en: WordPress cannot automatically download translations for the following languages:
sv: WordPress kan inte ladda ned översättningar automatiskt på följande språk:

en: WordPress is installed in a directory (not root) and you're using default links.
sv: WordPress har installerats i en katalog (inte rot) och du använder standardlänkar.

en: WordPress language file (.mo) is missing. Keeping existing display language.
sv: WordPress språkfil (.mo) saknas. Behåller befintligt visningsspråk.

en: Wrong nonce
sv: Fel nonce

en: YES
sv: JA

en: Yes
sv: Ja

en: You activated the Advanced Translation Editor for this site, but you are updating an old translation. WPML opened the Standard Translation Editor, so you can update this translation. When you translate new content, you'll get the Advanced Translation Editor with all its features. To change your settings, go to WPML Settings.
sv: Du aktiverade den avancerade översättningsredigeraren för denna webbplats, men du uppdaterar en gammal översättning. WPML öppnade standardredigeraren för översättningar så att du kan uppdatera denna översättning. När du översätter nytt innehåll får du den avancerade översättningsredigeraren med alla dess funktioner. Gå till WPML-inställningar för att ändra dina inställningar.

en: You are about to change the language of {post_name}.
sv: Du är på väg att ändra språket för {post_name}.

en: You are about to connect the current post with these following posts
sv: Du är på väg att koppla det aktuella inlägget med följande inlägg

en: You are about to reset WPML for this site: %s.
sv: Du kommer återställa WPML för denna webbplats: %s.

en: You are creating a %1$s in %3$s and you've set %2$s to display even when not translated. Please note that this %1$s will only appear in %3$s. Only %2$s that you create in the site's default language (%4$s) will appear in all the site's languages.
sv: Du håller på att skapa en %1$s in %3$s och du har ställt in att %2$s ska visas även oöversatt. Observera att %1$s endast kommer att visas på %3$s. Bara %2$s som du skapar på sidans standardspråk (%4$s) kommer att visas på alla sidans språk.

en: You are not allowed to manage the WPML Network settings.
sv: Du har inte tillstånd att hantera WPML:s nätverksinställningar.

en: You are now the Translation Manager for %s - action needed
sv: Du är nu översättningsansvarig för %s - åtgärd krävs

en: You are running updated %s and %s, but the following components are not updated:
sv: Du kör uppdaterade %s och %s, men följande komponenter har inte uppdaterats:

en: You are running updated %s, but the following component is not updated:
sv: Du kör uppdaterade %s, men följande komponent har inte uppdaterats:

en: You are the Translation Manager for %s. This role lets you manage everything related to translation for this site.
sv: Du är översättningsansvarig för %s. Denna roll låter dig sköta allt översättningsrelaterat på denna webbplats.

en: You are trying to use an external URL: this is not allowed.
sv: Du försöker att använda en extern URL: det är inte tillåtet.

en: You are using PHP 7: in some cases, the extension might have been removed during a system update. In this case, please see %3$s.
sv: Du använder PHP 7: i vissa fall kan tillägget ha tagits bort under en systemuppdatering. Om så är fallet,se %3$s.

en: You are using WPML Translation Management without String Translation. Some of the translations may not work this way. Please download and install WPML String Translation before you translate the content from Block editor.
sv: Du använder WPML Translation Management utan String Translation. Detta kan orsaka att vissa översättningar inte fungerar. Hämta och installera WPML String Translation innan du översätter innehåll från Block-redigeraren.

en: You are using a caching plugin. When you translate strings, the cache needs to be cleared in order for the translation to display.
sv: Du använder en plugin för caching. När du översätter strängar så måste cachen rensas innan översättningen kan visas.

en: You can check if some attachments can be duplicated to translated content:
sv: Du kan kontrollera om några bilagor kan dupliceras till översatt innehåll:

en: You can completely hide content in specific languages from visitors and search engines, but still view it yourself. This allows reviewing translations that are in progress.
sv: Du kan helt dölja innehåll på vissa språk från besökare och sökmotorer, men ändå se det själv. Det låter dig granska översättningar som pågår.

en: You can display a language switcher in the site's footer. You can customize and style it here.
sv: Du kan visa en språkväxlare i sidans sidfot. Du kan anpassa och bestämma dess stil här.

en: You can display links to translation of posts before the post and after it. These links look like "This post is also available in..."
sv: Du kan visa länkar till översättningar av inlägg före och efter det. Länkarna ser ut såhär "Detta inlägg finns också på..."

en: You can enable its/their display for yourself, in your <a href="%s">profile page</a>.
sv: Du kan aktivera språk att visas för dig på din <a href="%s">profilsida</a>.

en: You can't do that!
sv: Du kan inte göra så!

en: You got back several jobs from translation and they now appear on your site.
sv: Du har fått tillbaka flera jobb från översättning och de visas nu på din webbplats.

en: You haven't set your synchronization preferences for these %1$s: %2$s. Default value was selected.
sv: Du har inte ställt in några synkroniseringsalternativ för dessa %1$s: %2$s. Standardvärdena har valts.

en: You may need to contact your server administrator or your hosting company to install this extension.
sv: Du kan behöva kontakta din serveradministratör eller ditt webbhotell för att installera detta tillägg.

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 1/2]
en: You may need to %s.
sv: Du kan behöva %s.

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 2/2]
en: re-save the site permalinks
sv: spara om platsens permalänkar

en: You need to configure WPML before you can start translating.
sv: Du måste konfigurera WPML innan du kan börja översätta.

en: You need to configure at least one more language in order to access "Theme and plugins localization" and "Media translation".
sv: Du måste konfigurera minst ett språk till för att komma åt "Lokalisering av teman och plugins" och "Mediaöversättning".

en: You need to deactivate the separate plugin.
sv: Du måste inaktivera det separata insticksprogrammet.

en: You need to enable WPML's Translation Editor, to translate conveniently.
sv: Du måste aktivera WPML:s Translation Editor för att praktiskt kunna översätta.

en: You're all done. From now on, all new media files that you upload to content will receive a language. You can automatically duplicate them to translations from the post-edit screen.
sv: Du är klar. Från och med nu kommer alla nya mediafiler som du laddar upp till innehåll att få ett språk. Du kan automatiskt duplicera dem till översättningar från inläggsredigeringsfönstret.

en: Your Automatic Translation account id is
sv: Ditt konto-ID för automatisk översättning är

en: Your WPML installation may cause problems with Block editor
sv: Din WPML-installation kan orsaka problem med Block-redigeraren

en: Your blog page does not exist or its translation is not published in %s.
sv: Din bloggsida finns inte eller så har översättningen inte publicerats i %s.

en: Your browser doesn't seem to be allowing cookies to be set.
sv: Din webbläsare tillåter inte cookies.

en: Your home page does not exist or its translation is not published in %s.
sv: Din hemsida finns inte eller också har översättning inte publicerats i %s.

en: Your menu includes custom items, which you need to translate using WPML's String Translation.
sv: Din meny inkluderar anpassade element som du måste översätta med hjälp av WPML:s String Translation.

en: Your php.ini file is located at
sv: Din php.ini-fil ligger i

en: Your rating:
sv: Ditt betyg:

en: Your site will not work as it should in this configuration
sv: Din webbplats kommer inte att fungera korrekt med den här inställningen

en: add
sv: lägg till

en: add translation
sv: lägg till översättning

en: all
sv: alla

en: any language
sv: vilket språk som helst

en: auto
sv: automatisk

en: automatically
sv: automatiskt

en: day(s)
sv: dag(ar)

en: default
sv: standard

en: delete it permanently
sv: ta bort permanent

en: duplicate
sv: dubblett

en: edit terms
sv: redigera termer

en: edit translation
sv: redigera översättning

en: eval() availability from Suhosin
sv: eval()-tillgänglighet från Suhosin

en: good for menus that display items as a list
sv: bra för menyer som visar objekt som en lista

en: good for menus that support drop-downs
sv: bra för menyer som har stöd för rullgardinsfunktion

en: hidden
sv: dold

en: hide
sv: göm

en: in
sv: på

en: in options, menus, widgets, footer and shortcode
sv: i alternativ, menyer, widgets, sidfot och snabbkod

en: item
sv: objekt

en: items
sv: objekt

en: learn more
sv: se mer

en: linked to:
sv: länkad till:

en: loading
sv: laddar

en: local translator
sv: lokal översättare

en: menu items
sv: menyobjekt

en: month(s)
sv: månad(er)

en: n/a
sv: ej relevant

en: none
sv: ingen

en: not translated in current language
sv: ej översatt i nuvarande språk

en: of
sv: av

en: only show translated items
sv: visa endast översatta objekt

en: please enter path: absolute or relative to the WordPress installation folder
sv: ange en sökväg: absolut eller relativ till installationsmappen för WordPress

en: published
sv: publicerad

en: published or updated
sv: publicerad eller uppdaterad

en: required version: %s
sv: version som krävs: %s

en: restore
sv: återställ

en: select parent
sv: välj överordnad

en: server requirements for sites that use nginx
sv: server-krav för webbplatser som använder nginx

en: show
sv: visa

en: some strings might be not registered
sv: vissa strängar kanske inte är registrerade

en: string not registered
sv: sträng ej registrerad

en: this will be your admin language and will also be used for translating comments.
sv: det här kommer vara ditt admin-språk och kommer också användas för att översätta kommentarer.

en: to
sv: till

en: translate
sv: översätt

en: translate the base taxonomy slugs with WPML
sv: Översätta bastaxonomisluggar med WPML

en: translating post categories and custom taxonomies
sv: översätter inläggskategorier och anpassade taxonomier

en: untranslated
sv: ej översatt

en: updated
sv: uppdaterad

en: use translation if available or fallback to default language
sv: Använd översättning när tillgänglig eller återgå till standardspråket

en: week(s)
sv: vecka/veckor
